10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Orientalne rytmy, ukraińska tradycja i elektronika

Grupa DOBROTO bezbłędnie łączy fortepianowe improwizacje z bliskowschodnimi rytmami i ukraińską tradycją, doprawiając całość elektronicznym brzmieniem. W najbliższy piątek 7 kwietnia o godz.

Jakub Nowotyński/mat. pras.
Jakub Nowotyński/mat. pras.
Grupa DOBROTO bezbłędnie łączy fortepianowe improwizacje z bliskowschodnimi rytmami i ukraińską tradycją, doprawiając całość elektronicznym brzmieniem. W najbliższy piątek 7 kwietnia o godz. 20 w stołecznym Śnie Pszczoły odbędzie się koncert tej trudnej do skategoryzowania kapeli.

Czy mieszanka ukraińskiego folku, elektroniki i bliskowschodnich brzmień przeplatana raz subtelnymi dźwiękami fortepianu, a raz zadziornymi partiami akordeonu, może smakować? Wydawałoby się, że to zbyt „odjechana” kompozycja, nawet jak na muzykę współczesną, pełną przecież międzygatunkowych eksperymentów. Okazuje się jednak, że w syntezie zespołu DOBROTO nawet najbardziej odległe od siebie gatunki muzyczne nabierają ciekawej, przyjemnej dla ucha postaci.

Zespół uformował się w 2011 r. ze współpracy muzyków grupy Tygiel Folk Banda z grupą śpiewaczą Kadarka. Od początku główną ideą projektu jest połączenie wielogłosu z szeroko pojmowaną muzyką świata. Mające swoje korzenie na Ukrainie śpiewaczki zachwycają rdzennością głosów i „przemycają” do twórczości DOBROTO tyle ukraińskiej tradycji, ile się da. Instrumentaliści natomiast łączą to, co wydawałoby się niemożliwe do połączenia, czyli fortepian, akordeon, elektronikę, słowiańską nutę i echa bałkańskich rytmów. Razem osiągają efekt niezwykle barwny, taneczny i świeży. Oby więcej takich projektów!

W warszawskim Śnie Pszczoły zespół wystąpi w następującym składzie:

Daria Pełeńska - śpiew, skrzypce
Maria Jurczyszyn - śpiew
Natalia Czekała - fortepian
Patryk Walczak - akordeon
Artur Siejka - kontrabas
Krzysztof Guzewicz - instrumenty perkusyjne

 



Źródło: niezalezna.pl

MJ