Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Najwspanialsze polskie starodruki - w Krakowie!

W Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie trwa wystawa "Wy, którzy Rzeczypospolitą władacie. Sejm polski w starodrukach z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego".

Dziedzictwo.polska.pl
Dziedzictwo.polska.pl
W Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie trwa wystawa "Wy, którzy Rzeczypospolitą władacie. Sejm polski w starodrukach z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego".
 
Na wystawie zobaczyć można obejmuje 80 wyjątkowych starodruków, od początkowych lat XVI w. do końca wieku XVIII, z liczącej ok. 6000 woluminów biblioteki hr. Emeryka Hutten-Czapskiego, założyciela muzeum. Ten wybitny polski kolekcjoner-numizmatyk i bibliofil przez całe życie zbierał zarówno monety, jak i książki, dzieła sztuki czy pamiątki polskie. W rezultacie stworzył najcenniejszą, jaka kiedykolwiek powstała, kolekcję monet, medali i banknotów polskich. Po śmierci hrabiego zbiory zgromadzono w specjalnie wybudowanym pawilonie, a w 1903 r. rodzina przekazała je do Muzeum Narodowego.
 
Tym razem pokazywane są bezcenne unikaty, które ze względów konserwatorskich prezentowane są publiczności niezwykle rzadko, a wiele z nich – po raz pierwszy. Najcenniejsze obiekty eksponowane są w pomieszczeniu XIX-wiecznej prywatnej biblioteki, która jako jedna z nielicznych w kraju zachowała się z całym wyposażeniem.
 
Wystawę otwiera wyjątkowy, drukowany na pergaminie egzemplarz Statutów w redakcji kanclerza Jana Łaskiego z 1506 r. zw. Statutem Łaskiego. Widnieje w nim pierwszy graficzny obraz dwuizbowego polskiego parlamentu obradującego przy królu.
 
Ponadto zgromadzono różnorodne druki sejmowe, konstytucje, projekty praw – wszystko to, co składało się na wielowiekowe osiągnięcia polskiego parlamentaryzmu, polskiej racji stanu i wypracowanego przez pokolenia obywateli wzorca sformułowanego przez Stanisława Orzechowskiego, XVI-wiecznego pisarza politycznego: Prawo jest panem w Królestwie wolnym.

 



Źródło: mnk.pl