Stopa bezrobocia rośnie w Rosji od pół roku i nic nie zapowiada odwrócenia tego trendu. W 2016 r. pogrążona w recesji gospodarka rosyjska i brak pieniędzy mogą zmusić władze na Kremlu do przeprowadzenia drastycznych reform socjalnych, jak wprowadzenie płatności przy korzystaniu z usług medycznych.
Centralna agencja prasowa Federacji Rosyjskiej TASS, powołując się na dane udostępnione przez biuro prasowe rosyjskiego resortu pracy, podała informację, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Rosji przekroczyła milion. Tylko od 20 do 27 stycznia zwiększyła się ona o 3,4 proc., a wzrost bezrobocia odnotowano aż w 82 regionach Rosji. Największy na Krymie, zaś tylko w trzech regionach liczba zarejestrowanych bezrobotnych się zmniejszyła. Jak podaje rosyjskie ministerstwo pracy, w 2016 r. stopa bezrobocia w Rosji sięgnie 6 proc., a na walkę z bezrobociem Kreml planuje przeznaczyć w tym roku 5 mld rubli.
Podana liczba 1 mln osób bez pracy budzi pewne zdziwienie, gdyż z kolei rosyjska agencja statystyczna Rosstat podała, że liczba bezrobotnych na koniec 2015 r. wyniosła 4,3 mln. Potwierdzają to informacje publikowane przez portal Tradingeconomics.com, który podał, że w styczniu 2016 r. liczba zarejestrowanych osób bez pracy w Rosji wyniosła 4,4 mln. Według portalu jeszcze we wrześniu 2015 r. stopa bezrobocia wynosiła 5,2 proc., w styczniu tego roku zaś już 5,8 proc. Przewiduje się, że już w kwietniu urośnie do 6,1 proc.
Ekonomiczne prognozy dla Rosji są mało optymistyczne. W 2015 r. PKB spadł o 3,7 proc. Wiele wskazuje, że również w 2016 r. będzie recesja, a kurczenie się rosyjskiej gospodarki będzie powodowało ubytek miejsc pracy. Rosnące bezrobocie to kolejny z wielu problemów tamtejszej gospodarki. Przede wszystkim z uwagi na niskie ceny ropy naftowej Kremlowi zaczyna brakować pieniędzy. – Do końca 2016 r. Rosja nie wyklucza całkowitego wyczerpania środków jednego z dwóch funduszy, w których zgromadziła oszczędności na czarną godzinę – poinformował minister finansów Anton Siłuanow.
Eksperci twierdzą, że Rosja będzie zmuszona podnieść podatki zarówno dla ludzi, jak i dla biznesu. Może też wprowadzać drastyczne reformy socjalne, jak podniesienie wieku emerytalnego czy wprowadzenie płatności przy korzystaniu z usług medycznych. Z powodu braku środków w budżecie rosyjskie władze postanowiły odebrać świadczenia części pracujących emerytów. Bardzo możliwe, że Kreml będzie też zmuszony do zaciągania zagranicznych kredytów.
CAŁY TEKST W "GAZECIE POLSKIEJ CODZIENNIE"
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Paweł Woźniak