Na Jasnej Górze w Częstochowie trwa konferencja w ramach cyklu „Powstań Polsko”, dotycząca Mediów Narodowych. – Media publiczne powinny przestać występować w wyścigu komercyjnym, a zacząć informować ludzi, tworzyć wspólnotę (…) Musimy opuścić tę przestrzeń sporu, zbudowaną przez speców od PR – mówił w czasie swojego wystąpienia prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński.
Na Jasnej górze trwa konferencja pt. „Reforma mediów publicznych czy powołanie nowych Mediów Narodowych” organizowana przez stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy oraz Krucjatę Różańcową za Ojczyznę. Konferencja rozpoczęła się od mszy św. za ojczyznę.
Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński w swoim wystąpieniu podkreślił rolę nowych mediów w odbudowywaniu wspólnoty w Polsce i przedstawił program naprawy mediów wypracowany przez SDP.
Media zostały pozbawione wolności twórczej, która jest podstawowym elementem niezależności. Media publiczne to nie są media partyjne, nie są własnością polityków. Wojna klanów, która trwa w Polsce, nie tworzy wspólnoty. Agencje PR-owskie od lat pracowały nad tym, żebyśmy byli do siebie wrogo nastawieni, musimy opuścić tę strefę sporu (…) Trzeba postawić kamerę zupełnie w innym miejscach od tych, w których pojawiała się ona dotychczas
– mówił Skowroński.
fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Poseł Elżbieta Kruk, była przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przedstawiła wstępny projekt Prawa i Sprawiedliwości dotyczący mediów publicznych, nad którym pracuje Komisja ds. Kultury i Środków Przekazu.
Nad projektem muszą pracować przedstawiciele różnych środowisk, ustawa będzie doprecyzowana, jedną z najważniejszych spraw dotyczących organizacji nowych mediów jest kwestia ich finansowania, która między innymi doprowadziła do komercjalizacji mediów. Trzeba odejść od spółek prawa handlowego – doświadczenie pokazało, że nie jest to odpowiednia formuła dla instytucji dobra publicznego
– podkreśliła Kruk.
fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Fundacja Interpolonia apelowała w trakcie konferencji o reformę TV Polonia: „
Treści, które pojawiają się w Telewizji Polonia, nie odpowiadają zapotrzebowaniem Polaków za granicą, sygnał telewizji do wielu z nich nie dochodzi”.
Z kolei ksiądz Roman Piwowarski ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich w swoim wystąpieniu „Polskie media publiczne w dobie kryzysu” podkreślił ogromną rolę mediów w odbudowywaniu polskiej tożsamości. –
Człowieka, który nie wie skąd pochodzi i dokąd zmierza, bardzo łatwo można zmanipulować – zaznaczył.
fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Źródło: niezalezna.pl
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Piejko