W piątek przywódcy Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji spotkali się, by zrewidować umowę pokojową zawartą w Mińsku. Rozmowy jednak skupiły się wokół Bliskiego Wschodu i ingerencji Rosji w wojnę w Syrii.
W piątek odbyły się kolejne rozmowy pokojowe w tzw. formacie normandzkim. Prezydent Francji François Hollande gościł w Paryżu kanclerz Niemiec Angelę Merkel oraz prezydentów Ukrainy Petro Poroszenkę i Rosji Władimira Putina. 17 miesięcy po inwazji Rosji na tereny wschodniej Ukrainy przywódcy sprawdzali stan realizacji rozmów pokojowych z Mińska. Oprócz omówienia rezultatów porozumienia zawartego w lutym br., podczas spotkania były omawiane również kryzys migracyjny i sytuacja na Bliskim Wschodzie.
Naloty rosyjskich sił powietrznych na Syrię przyćmiły rozmowy na temat spokoju w Donbasie. Tym bardziej że od kilku dni trwało tam wycofywanie rosyjskiego ciężkiego sprzętu z linii frontu na wschodzie Ukrainy. Porozumienie pokojowe zostało podpisane pod koniec września br. pomiędzy Kijowem a przedstawicielami samozwańczych republik ludowych Donieckiej i Ługańskiej. Z początkiem miesiąca w Donbasie nastała cisza. Jednak nie na długo, gdyż jak donoszą ukraińskie media, w rejonie kontrolowanym przez rosyjskich najemników miały miejsce silne wybuchy. Jak dotąd nie są znane szczegóły i okoliczności tego zajścia. –
Zapewnienie stałego i pewnego zawieszenia broni w Donbasie jest dla nas bardzo ważne – powiedział przed piątkowym spotkaniem Konstantin Elisiejew, zastępca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy. Zaznaczył, że podczas spotkania omówiona zostanie kwestia wyborów regionalnych, które mają się odbyć również w samozwańczych republikach na wschodzie kraju.
Jako pierwszy na spotkanie w Paryżu przybył Putin.
Przed obradami normandzkiej czwórki zaplanowano rozmowy dwustronne pomiędzy poszczególnymi przywódcami. Mówiło się, że w zamian za poparcie współpracy Putina z reżimem Baszara al-Asada, przyjmie on ukraińskie warunki pokojowe. Pałac Elizejski oświadczył, że Francja popiera zniesienie sankcji wobec Rosji pod warunkiem wykonania porozumień z Mińska.
Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Sabina Treffler