Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Działacze opozycji mogą już składać wnioski o dodatki do emerytur

31 sierpnia wchodzi w życie ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Starscream, creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl
Starscream, creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl
31 sierpnia wchodzi w życie ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Prezes IPN apeluje o składanie wniosków przez byłych działaczy znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

400 złotych miesięcznego dodatku będą mogli uzyskać Ci działacze, których dochód nie przekracza kwoty odpowiadającej 120 % najniższej emerytury ( w przypadku osób gospodarujących samotnie) lub gdy dochód w rodzinie osoby uprawnionej nie przekracza kwoty odpowiadającej 100 % najniższej emerytury. Ponadto dodatkowa pomoc pieniężna może być przyznana na częściowe pokrycie kosztów zakupu wózka inwalidzkiego, sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych a także na dostosowanie pomieszczeń mieszkalnych do rodzaju inwalidztwa i opłacenie pomocy pielęgniarskiej.

Treść ustawy mogą państwo znaleźć TUTAJ
Szef Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński apeluje o jak najszybsze składanie wniosków niezbędnych do uzyskania statusu osoby represjonowanej niezbędnych do uzyskania dodatku. Instytut będzie mieć tylko 4 miesiące na wydanie wszystkich potrzebnych zaświadczeń niezbędnych w późniejszym postępowaniu przed Szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zwracam się zatem z apelem, aby o wydanie decyzji lub dowodów niezbędnych przy ubieganiu się o potwierdzenie przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej (którego otrzymanie jest warunkiem przyznania świadczenia lub pomocy pieniężnej) występowały do Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w pierwszej kolejności osoby najbardziej potrzebujące. Ci zaś działacze opozycji i osoby represjonowane, którzy nie będą w dającej się przewidzieć przyszłości ubiegać się o świadczenie lub pomoc pieniężną, aby – w duchu solidarności z osobami znajdującymi się w gorszym położeniu – okazały cierpliwość i złożyły swoje wnioski o nadanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej w terminie późniejszym- pisze Kamiński.  


Decyzja Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej nie jest konieczna do uzyskania potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej, jeśli wnioskodawcy nadano już Krzyż Wolności i Solidarności.

Szerzej o sprawie pisaliśmy TUTAJ

 



Źródło: niezalezna.pl

Magdalena Piejko