Dzień przed 5 rocznicą katastrofy smoleńskiej w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej przedstawiono najnowszą książkę pt. „ Janusz Kurtyka w mediach, Rzeczpospolita wolnych ludzi”. – Był radykalnym niepodległościowcem i obiektem najbardziej zajadłych ataków medialnych w tamtym czasie - mówił podczas spotkania Piotr Zaremba.
-
Tytuł książki oddaje właściwie sens życia Janusza Kurtyki i to dlaczego tą książkę przygotowaliśmy (…) Janusz Kurtyka rozumiał wolność szeroko, jako odrzucenie komunizmu, ale też szerzej, w kontekście Historii Polski, w kwestii wolności przekonań, ale też wolności badań naukowych - mówił podczas debaty w centrum przy Marszałkowskiej publicysta Piotr Zaremba.
-
Zdecydowaliśmy się wydać tą książkę, ze względu na niesprawiedliwe oceny tego co robił, które wypaczały jego spojrzenie na wiele spraw – mówił Filip Musiał, autor wstępu do książki będącej zbiorem wywiadów, artykułów i oświadczeń Janusza Kurtyki wydanych w latach 2000-2010. –
Wybraliśmy te materiały, które nie dotyczyły bezpośredniej bieżącej politycznej. Chcieliśmy w ten sposób odtworzyć całą głębię z jaką podchodził do definiowania zadania państwa, do budowy polskiego społeczeństwa – podkreślał Musiał.
-
To jak obecnie wygląda Instytut Pamięci Narodowej jest konsekwencją jego działalności, Instytut bardzo się rozrósł, ale to jak obecnie funkcjonują np. całkowicie samodzielne oddziały zawdzięczamy właśnie jemu – stwierdził podczas debaty obecny szef Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński, autor pierwszego wstępu do zbioru.
Na sali zgromadzili się współpracownicy, przyjaciele i rodzina ś. p. Janusza Kurtyki, m.in. Magda Merta i Jacek Pawłowicz z warszawskiego oddziału IPN, dr Barbara Fedyszak Radziejowska, była przewodnicząca Kolegium IPN. Książkę „Rzeczpospolita wolnych ludzi” opracowali Andrzej Arseniuk i Filip Musiał.
„
Po pięciu latach ponownie możemy usłyszeć jeden z najważniejszych głosów w polskiej debacie minionej dekady. Głos, którego nie tylko nam- pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej – bardzo brakuje”- czytamy we wstępie książki napisanym przez Łukasza Kamińskiego
Źródło: niezalezna.pl
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Piejko