Do 1 marca w kościele ojców Dominikanów przy ul. Freta w Warszawie można oglądać wystawę ikon pt. „Modlitwa za Ukrainę”, powstałych w zeszłym roku w Kijowie i nawiązujących do tragicznych wydarzeń na Majdanie. Wystawie będzie towarzyszyć cykl modlitw za ofiary poległe podczas walk na Majdanie i trwającej do dziś wojny na wschodzie kraju, a także w intencji braterstwa między Polakami a Ukraińcami.
Inicjatorami wydarzenia jest Sergij Dmitriew – ojciec ukraińskiego kościoła prawosławnego cerkwii kijowskiej, który rok temu, pod koniec listopada, zorganizował plener zatytułowany „Miłosierdzie w Ikonie”. Wzięli w nim udział artyści z Polski, Słowacji, Litwy, Francji i Ukrainy;
teraz możemy oglądać ich przejmujące prace także w Polsce. Współorganizatorami wystawy są dwie polskie pracownie ikon – Pracownia św. Łazarza z Opola oraz działające przy kościele Dominikanów na Służewcu Studium Chrześcijańskiego Wschodu.
- Kwestia integralności terytorialnej jest dla nas niezwykle istotna, nie można oddać tego, o co przez wieki walczyli nasi dziadowie - brzmi fragment notki dołączonej do jednej z ikon pokazywanych na wystawie, przedstawiających bohatera Niebiańskiej Sotni, poległego w czasie Majdanu Białorusina Michaiła Żyzniewskiego. -
Dzisiaj, kiedy nasz wróg wbija nam nóż w plecy, troska o naszą kulturę powinna stać się naszym podstawowym zadaniem – napisał autor obrazu Pyłyp Jarmoła.
- Te ikony zostaną przekazane szpitalom w Polsce, które opiekują się rannymi z Majdanu – mówi portalowi niezalezna.pl Anita Szymborska, współorganizatorka wystawy.
– Na Ukrainie jest coraz gorzej, robimy, co możemy, poza modlitwą staramy się zorganizować wakacje dla dzieci uchodźców oraz rodzin żołnierzy ukraińskich walczących na Wschodzie - podkreśliła.
– Świat o nich zupełnie milczy, a oni wciąż tam giną, to, co możemy zrobić, to przynajmniej się za nich pomodlić - mówiła podczas dzisiejszej uroczystości Karolina, studentka ostatniego roku kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Przed uroczystym otwarciem wystawy odśpiewano Mszę Świętą o Miłosierdzie Boże dla Ukrainy. Uroczysty śpiew chóru środowisk dominikańskich poprowadził Paweł Bębenek. Po mszy księża ukraińscy odprawili panichidę - prawosławne nabożeństwo o Miłosierdzie Boże dla zmarłych. –
Dziękujemy wszystkim Polakom za wszelką pomoc i modlitwę – mówił w wypełnionym po brzegi kościele św. Jacka ojciec Sergij Dmitriew. Do Warszawy specjalnie z tej okazji przyjechał m.in. także dyrektor Departamentu Stosunków Zewnętrznych cerkwii ukraińskiej arcybiskup Hilarion i archimandryta Kirion.
W najbliższą niedzielę o godz. 18 w cerkwii greckokatolickiej Zaśnięcia NMP przy ul. Miodowej w Warszawie odbędzie się kolejna ekumeniczna msza święta w intencji ofiar tragicznych wydarzeń na Ukrainie oraz pokoju.
Wystawę w kościele św. Jacka przy ul. Freta będzie natomiast można oglądać do 1 marca.
fot. Magdalena Piejko
Źródło: niezalezna.pl
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Piejko