10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Skandaliczny plakat z hasłem „Arbeit macht frei” wycofany ze sprzedaży

Niedawno na półki dużych amerykańskich sieciach handlowych, m.in. Walmart, trafił plakat przedstawiający bramę niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau z hasłem „Arbeit macht frei”.

Screen ze strony internetowej sieci Walmart
Screen ze strony internetowej sieci Walmart
Niedawno na półki dużych amerykańskich sieciach handlowych, m.in. Walmart, trafił plakat przedstawiający bramę niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau z hasłem „Arbeit macht frei”. Po protestach klientów skandaliczny plakat jest wycofywany ze sprzedaży.

Jak podaje onet.pl, nieznany producent potraktował hasło z bramy obozu… dosłownie. Miał to być według niego idealny tekst, który motywuje do pracy. Jeszcze dalej poszła sieć Walmart, która opisywała produkt na swojej stronie internetowej, jako idealny dodatek do domu lub biura.

Szokujące były również odpowiedzi sieci na zapytania klientów o plakat. Onet.pl przytacza jedną z takich odpowiedzi opublikowaną przez portal ibtimes.co.uk: „mamy ten produkt w magazynie, gdyż istnieje pewna grupa klientów, chcąca mieć taki plakat w domu. Równocześnie sklep nie wspiera żadnej ideologii i jest apolityczny”.

Dopiero po nagłośnieniu sprawy przez media, sieci postanowiły wycofać plakat ze sprzedaży. Walmart dodatkowo przeprosił za jego sprzedaż i usunął produkt ze strony internetowej sklepu.

Hasło „Arbait macht frei” (niem. praca czyni wolnym) Niemcy umieszczali przy bramach wejściowych do kilku swoich obozów koncentracyjnych – Auschwitz, Dachau, Gross-Rosen, Sachsenhausen, Theresienstadt, Flossenbürg.

KL Dachau – którego bramę wykorzystano na plakacie – to niemiecki obóz koncentracyjny, który założono wiosną 1933 roku w opuszczonej fabryce amunicji na obrzeżach miasta Dachau, na północ od Monachium, w południowych Niemczech. Funkcjonował do 29 kwietnia 1945 r. Liczba więźniów i ofiar nie jest dokładnie znana. Według dokumentacji obozowej w okresie 1933-1945 przez obóz przewinęło się 206 206 więźniów, z czego zmarło 31 591. Liczby te jednak nie uwzględniają osób skierowanych do obozu przez Gestapo w celu wykonania egzekucji, jeńców radzieckich oraz zmarłych w czasie ewakuacji obozu. Według niektórych danych, ogólną liczbę więźniów szacuje się na około 250 tys. osób, a liczbę ofiar nawet na 148 tys. Dachau było także miejscem, w którym dokonywano wielu eksperymentów pseudomedycznych na więźniach – spośród około 6 tys. więźniów poddawanych tym eksperymentom, nie przeżyło ich 2073.

 



Źródło: onet.pl,niezalezna.pl,wikipedia.org

plk