Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Szefowie MSZ Niemiec i Francji w Damaszku. To podwójny policzek dla Sikorskiego

Wszystkie grupy syryjskie, w tym kobiety i Kurdowie, muszą zostać zaangażowane w transformację kraju, jeśli Damaszek chce europejskiego wsparcia - apelowali dziś w stolicy Syrii ministrowie europejskich krajów. Konkretnie dwóch - Niemiec i Francji. Jak to jest, że - mimo głośnej inauguracji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej - w Damaszku zabrakło szefa polskiego MSZ? To policzek podwójny dla Radosława Sikorskiego, orędownika Trójkąta Weimarskiego.

Radosław Sikorski opublikował skandaliczną sondę
Radosław Sikorski opublikował skandaliczną sondę
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji udali się z wizytą do Damaszku w imieniu Unii Europejskiej. Annalena Baerbock oraz Jean-Noël Barrot akcentowali chęć nawiązania nowych stosunków z Syrią. Wzywali też do pokojowych przemian.

Baerbock podkreślała potrzebę włączenia wszystkich grup etnicznych w proces transformacji do demokracji. To - jak tłumaczyła - ma stanowić gwarancję, że potencjalne fundusze europejskie nie wpadną w ręce „nowych struktur islamistów”.

Baerbock i Barrot byli pierwszymi europejskimi ministrami, którzy odwiedzili Syrię od czasu przejęcia przez rebeliantów kontroli w Damaszku.

Gdzie się podział polski szef MSZ?

To pytanie zasadne z dwóch powodów. Po pierwsze, Polska - wraz z nadejściem 2025 roku - rozpoczęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Przez następne sześć miesięcy - jak czytamy na unijnych stronach - pokieruje pracami Rady nad unijnym ustawodawstwem oraz zadba o ciągłość działań UE, porządek procedur legislacyjnych i współpracę państw członkowskich.

Słowem - będzie wiodła prym w podejmowanych inicjatywach Wspólnoty. A taką niewątpliwie była wyprawa europejskich ministrów i wypowiadanie się w imieniu wszystkich krajów członkowskich co do gotowości do wsparcia Syrii w jej demokratycznej drodze.

Po drugie, wspólnie z Niemcami i Francją to Polska współtworzy inicjatywę Trójkąta Weimarskiego. Wielkim orędownikiem współpracy w tym formacie jest minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Ostatnie spotkanie w ramach Trójkąta odbyło się w listopadzie ub.r., tuż po wygranych wyborach w Stanach Zjednoczonych przez Donalda Trumpa.

Także na tej płaszczyźnie zapomniano o „partnerze” z Warszawy…

W niedzielę, 8 grudnia, syryjscy rebelianci obalili reżim Baszara al-Asada, który przez ostatnie lata utrzymywał się w dużej mierze dzięki pomocy Rosji i Iranu. Kontrolę nad tymczasowym rządem w Damaszku sprawuje lider organizacji Hajat Tahrir asz-Szam (HTS) Ahmed al-Szara znany również pod swoim pseudonimem wojennym Abu Muhamad al-Dżaulani.

 



Źródło: niezalezna.pl

am