Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

To oni uniewinnili Arabskiego. Kim są sędziowie od haniebnego wyroku ws. Smoleńska?

Rafał Kaniok, Ewa Leszczyńska-Furtak oraz Ewa Gregajtys - w takim składzie sędziowskim Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok uniewinniający m.in. Tomasza Arabskiego za niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska w 2010 r.

Czy czeka nas paraliż sądów?
Czy czeka nas paraliż sądów?
N/z Fot. Filip Blazejowski - Gazeta Polska

16 grudnia zapadł wyrok uniewinniający wobec dwojga wcześniej skazanych, w tym byłego szefa Kancelarii Premiera Tomasza Arabskiego, za niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska w 2010 r. Wobec trzeciego urzędnika utrzymano uniewinnienie - przekazała mediom rzecznik ds. karnych Sądu Apelacyjnego w Warszawie Ewa Leszczyńska-Furtak.

„W uzasadnieniu ustnym Sąd Apelacyjny wskazał, że w zachowaniach, które w świetle całokształtu okoliczności ujawnionych w sprawie można przypisać oskarżonym, brak jest znamion przestępstwa z art. 231 § 1 kpk, bowiem żadne przepisy, jak też istota sprawowanych funkcji publicznych nie nakładały na Szefa KPRM jako Koordynatora wykorzystania specjalnego wojskowego transportu lotniczego (w konsekwencji również na osobę przez niego upoważnioną) obowiązku badania zapotrzebowania podmiotu uprawnionego do wykorzystania tego transportu w ramach przyznanych limitów pod kątem bezpieczeństwa organizacji lotu, za które – zgodnie z ówczesnymi przepisami – odpowiadał inny podmiot, który znał warunki zapotrzebowania”

- czytamy w komunikacie SA.

I dalej:

„Sąd Apelacyjny wskazał również, że przypisanie oskarżonym roli gwaranta bezpieczeństwa lotu w zaskarżonym wyroku Sądu I Instancji nastąpiło w ramach błędnych ustaleń faktycznych i niedopuszczalnej w prawie karnym, rozszerzającej wykładni kompetencji funkcjonariusza publicznego”.

Kim są sędziowie, którzy uniewinnili Arabskiego?

W składzie znalazła się trójka sędziów. To Rafał Kaniok, Ewa Leszczyńska-Furtak oraz Ewa Gregajtys - wszyscy z II Wydziału Karnego SA w Warszawie. W jaki sposób sprawa trafiła właśnie do nich? Piszemy o tym w osobnym tekście. 

Jak sprawdziliśmy - obie sędzie łączy pogląd, że powołani przez „nową” Krajową Radę Sądownictwa nie są sędziami. W przeszłości odmawiali wspólnego orzekania i respektowania rozstrzygnięć „nowych sędziów”. Cała trójka to "starzy sędziowie". O wszystkich też było głośno w ostatnich latach.

O sędzim Kanioku portal oko.press pisał:

„Rafał Kaniok jest legalnym sędzią. Był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego przy sądzie apelacyjnym i odmawiał ludziom Ziobry ścigania niezależnych sędziów. Teraz jest sędzią wizytatorem”.

O Leszczuńskiej-Furtak oraz Gregajtys głośno było w 2022 roku. To wtedy decyzją wiceprezesa warszawskiego Sądu Apelacyjnego, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysława Radzika (który działał w zastępstwie prezesa tego sądu Piotra Schaba) dwie sędzie SA zostały przeniesione z II Wydziału Karnego do III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Jak argumentował wtedy sędzia Piotr Schab, "kluczowym argumentem" w sprawie przeniesienia sędzi był fakt "długotrwałej negacji" przez obie sędzie "wykonywania fundamentalnych obowiązków służbowych, sedno których stanowi wszak wymiar sprawiedliwości".

"Manifestowana w szeregu pism kierowanych do władz Sądu oraz w licznych orzeczeniach i oświadczeniach wobec stron postępowań ocena statusu zawodowego innych sędziów jest z jednej strony jaskrawym przekroczeniem podstawowych wymogów etyki sędziowskiej, z drugiej natomiast torpeduje należyte wykonywanie służby publicznej w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, skoro osoby, o których mowa, uzurpują sobie tytuł do otwartej odmowy orzekania w składach kolegialnych, tworzonych z większością sędziów II Wydziału Karnego tego Sądu"

- zarzucał Schab obu sędziom.

 



Źródło: niezalezna.pl

am