10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Klub GP w Tychach uczcił ofiary stanu wojennego

Dziś wieczorem środowisko kombatantów „Solidarności” z Tychów i przedstawiciele Klubu „Gazety Polskiej” w Tychach zorganizowali uroczystość uczczenia pamięci wszystkich ofiar Stanu Wojennego. W miejscu, które dziś upamiętnia pamiątkowa tablica, w 1981 roku był Międzyzakładowy Komitet Założycielski „Solidarności”. 12 grudnia 1981 r. jeszcze przed północą miejsce to zostało spacyfikowane przez oddział ZOMO.

Uczczenie pamięci ofiar
Uczczenie pamięci ofiar
fot. Klub Gazety Polskiej Tychy - archiwum

Ofiary stanu wojennego wezwijmy po imieniu

W czasie dzisiejszych obchodów w Tychach krótką prelekcję historyczną przedstawił dr Andrzej Drogoń , były dyrektor katowickiego i wrocławskiego oddziału IPN. 

Obecnie jest wiele aspektów, tego iż poprzedniego systemu nie udało się do końca pokonać. Tym bardziej nie możemy zapominać o ofiarach stanu wojennego i systemu komunistycznego w ogóle. To bardzo trudne, ale w aspekcie sprawiedliwości wszystkie ofiary tamtych czasów powinniśmy móc zawołać z imienia i nazwiska. Przywołajmy tu postać bliskiego naszemu sercu Jana Pawła II, który tyle mówił o przebaczeniu. Nie może być jednak prawdziwego przebaczenia bez dokonania się  sprawiedliwości

– mówił w trakcie obchodów dr Drogoń. 

Dziś w czasie uroczystości dokonano również złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą „Solidarność”. Przewodniczący Klubu GP w Tychach, Janusz Jabłoński, nie krył emocji.  

W intencji ofiar odmawiamy modlitwę „Wieczny odpoczynek”, ale w intencji obecnych tak trudnych i bulwersujących wydarzeń w kraju wezwanie „Pod Twoją Obronę”  

- powiedział Janusz Jabłoński.

Patriotów uczczono tablicą pamiątkową

-W tym miejscu w Tychach w 1981 roku był MKZ „Solidarności”. 12 grudnia jeszcze przed północą miejsce to zostało spacyfikowane przez oddział ZOMO – tłumaczy tragiczną historię Kazimiera Głogowska-Gosz. – Patriotów uczczono później pamiątkową tablicą.

W obchodach wzięli udział m.in. Andrzej Służalec kombatant „Solidarności”, więzień polityczny; kombatanci Ryszard Skałecki i Marian Kubic oraz Andrzej Czech, członek Komisji Zakładowej FSM w latach 80. minionego wieku. Nie zabrakło też przedstawicieli Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym i Porozumienie Katowickie.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Klub Gazety Polskiej w Tychach #Tychy #Kluby Gazety Polskiej #Solidarność

Agnieszka Kołodziejczyk