Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Senacki wakat po Klichu. Kogo poprze PiS?

Politycy koalicji rządzącej zapowiadają, że w wyborach uzupełniających do Senatu w Krakowie zostanie wystawiony jeden wspólny kandydat w ramach tzw. paktu senackiego. PiS rozważa poparcie niezależnego kandydata, wystawić swojego kandydata zamierza Konfederacja.

Senat
Senat
Fot. Tomasz Jędrzejowski/ - Gazeta Polska

W związku z powołaniem na ministra pełnomocnego-chargé d’affaires Ambasady RP w USA Bogdan Klich złożył mandat senatora. Postanowienie marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z 18 listopada stwierdzające wygaśnięcie jego mandatu ukazało się w Monitorze Polskim 2 grudnia. W takiej sytuacji konieczne jest zarządzenie wyborów uzupełniających przez prezydenta Andrzeja Dudę w okręgu numer 33 (Kraków). Według art. 283 ust. 2 Kodeksu wyborczego, wybory uzupełniające zarządza się i przeprowadza w terminie trzech miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora.

W odpowiedzi na pytanie szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Paprockiej, Państwowa Komisja Wyborcza wydała stanowisko, zgodnie z którym prezydent może zarządzić wybory uzupełniające w okręgu 33 najwcześniej 15 stycznia. Ma to związek z wprowadzonym jesienią stanem klęski żywiołowej.

"Jeśli obowiązuje "pakt senacki", to powinniśmy go dotrzymywać całą kadencję" - uważa wiceszef klubu PSL-TD Marek Sawicki. Dopytywany, czy PSL zaproponuje paktowi swojego kandydata odparł, że tego nie wie. "Jest to region prezesa Władysława Kosiniaka-Kamysza, więc trzeba jego pytać" - powiedział Sawicki.

Rzecznik Nowej Lewicy Łukasz Michnik zapewnił, że Lewica na pewno w tej sprawie będzie kooperować w ramach tzw. paktu senackiego. "Nic się tutaj nie zmienia i Lewica poprze kandydata "paktu senackiego"" - podkreślił Michnik.

Dopytywany, czy Lewica zaproponuje kandydata ze swojego ugrupowania odparł, że "te uzgodnienia są jeszcze przed nami". "Na pewno będzie jeden kandydat sił demokratycznych" - powiedział Michnik.

Wiceszef klubu Polska2050-TD Bartosz Romowicz podkreślił, że w sprawie kandydata na senatora nie zapadła jeszcze żadna decyzja. "Myślę, że zaczniemy od rozmowy z naszymi partnerami o tym, kto ten "pakt senacki" będzie reprezentował" - zaznaczył.

Przewodniczący małopolskich struktur PO, prezydent Krakowa Aleksander Miszalski podkreślił, że żadne gremium partyjne jeszcze się tym tematem nie zajmowało. Miszalski nie podał też wówczas żadnego konkretnego nazwiska. W krakowskim magistracie nieoficjalnie padają nazwiska trzech radnych KO: Grzegorza Stawowego, Tomasza Darosa i Jakuba Koska.

Wybory uzupełniające do Senatu. Na kogo postawią PiS i Konfederacja?

Poseł Łukasz Kmita (PiS) wskazał, że Prawo i Sprawiedliwość rozważa poparcie niezależnego kandydata na senatora. Jak dodał, "w tej chwili rozważane są 2-3 bardzo mocne kandydatury, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła". "Decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona najprawdopodobniej po Nowym Roku" - podkreślił Kmita.

Jeden z liderów Konfederacji, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak zapewnił, że jego ugrupowanie będzie zgłaszało swojego kandydata, jednak nie jest jeszcze wiadome, kto nim będzie. Podkreślił, że Konfederacja co do zasady uczestniczy w senackich wyborach. Ugrupowanie nadal czeka na swojego pierwszego senatora.

Kraków jest podzielony na dwa okręgi wyborcze do Senatu. Bogdan Klich w październiku 2023 r. zwyciężył w okręgu nr 33, obejmującym Stare Miasto, południowe i zachodnie dzielnice miasta. Uzyskał 184 334 głosów poparcia, czyli prawie 71 proc., wygrywając z kandydatem PiS Mateuszem Małodzińskim.

Drugi okręg (nr 32) senacki w Krakowie obejmuje północną i wschodnią część miasta. Tutaj senatorem jest Jerzy Fedorowicz (PO), który w jesiennych wyborach pokonał Zbigniewa Cichonia (PiS) uzyskując ponad 67 proc. poparcia.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

am