Prawo i Sprawiedliwość podczas spotkania obywatelskiego w Hali Sokół w Krakowie oficjalnie udzieliło poparcia niezależnemu kandydatowi na prezydenta Karolowi Nawrockiemu, szefowi IPN. Kim jest Karol Nawrocki? Oto jego życiorys oraz najważniejsze osiągnięcia.
Karol Nawrocki kandydatem na Prezydenta RP! 🇵🇱 #Nawrocki2025 pic.twitter.com/JpNpW3ekzN
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) November 24, 2024
Karol Nawrocki urodził się 3 marca 1983 w Gdańsku. Jest doktorem nauk historycznych specjalizującym się w historii najnowszej Polski. W 2023 roku ukończył studia podyplomowe International MBA in Strategy, Programme and Project Management na Politechnice Gdańskiej.
Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę
Już w 2009 roku rozpoczął pracę w Instytucie Pamięci Narodowej. W latach 2014-2017 był naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk - koordybnkwał wówczas prace naukowo-edukacyjne tamtejszego oddziału. W kwietniu 2017 roku został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W czerwcu 2021 roku został zastępcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, zaś miesiąc później objął stanowisko prezesa tej instytucji.
Dr Nawrocki napisał i zredagował siedem książek oraz kilkadziesiąt artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski. Był też inicjatorem oraz konsultantem wielu projektów edukacyjnych i memoratywnych, w tym wystaw takich jak "Dziedzictwo utracone", "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej", "Westerplatte w 7 odsłonach". Niezależny kandydat na prezydenta popierany przez PiS angażował się też w przedstawianie prawdy na temat polskich doświadczeń w trakcie II wojny światowej za granicą.
Nawrocki był również członkiem Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP oraz występował jako ekspert w programach historycznych TVP3 Gdańsk, takich jak „W świetle prawdy” oraz „Wojna i Pamięć”. W 2020 roku został prowadzacym cykl audycji "Historia Nieoczywista" na antenie Radia Gdańsk. Rok wcześniej wraz z MSZ zaainicjował międzynarodowy projekt „Fighting and Suffering” będący wielką akcją informacyjną na temat II wojny światowej, która zyskała przeszło 33 miliony odbiorców. W trakcie przedsięwzięcia zaprezentowano opowieści o Polsce w czasie okupacji niemieckiej w ponad 150 miejscach na całym świecie.
Dr Karol Nawrocki jako prezes IPN bardzo mocno zaangażował się w usuwanie sowieckich pomników. Wielokrotnie podkreślał, że "w polskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na jakiekolwiek upamiętnienia totalitarnego reżimu komunistycznego i służących mu ludzi".
Ten fakt bardzo nie spodobał się na Kremlu, co spowodowało, że obecnie jest ścigany przez rosyjskie władze listem gończym.
Szef IPN dał się też poznać jako miłośnik sportu. W latach 1997-200 był zawodnikiem piłkarskich drużyn Ex Siedlce i KKS Gedania, zaś od 2000 do 2004 roku był bokserem RKS Stoczniowiec.
W tym okresie udało mu się zdobyć pierwsze miejsce w Strefowym Turnieju pięściarskim o Puchar Polski dla juniorów w wadze 91 kg. Później był zawodnikiem i kapitanem drużyny iłkarskiej Ex Siedlce Gdańsk.
Dr Karol Nawrocki ma żonę. To 38-letnia Marta Nawrocka, absolwentka studiów na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat pracuje ona w Krajowej Administracji Skarbowej. Nawroccy mają troje dzieci: Katarzynę, Antoniego i Daniela.
Na zdjęciu poniżej Karol Nawrocki z żoną:
Dr Karol Nawrocki za swoje zasługi otrzymał wiele wyróżnień i nagród za swoje zasługi, m.in.:
Srebrny Krzyż Zasługi (2021), za zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski,