- Rząd wstrzymuje program, który przez lata wspierał najmniej zamożnych w walce o czyste domy i środowisko. Pani Paulino Hennig-Kloska, czas na dymisję! - napisał na portalu X Piotr Muller, poseł PiS.
Kilka dni temu informowaliśmy, że środki z KPO i Funduszu Spójności na program "Czyste Powietrze" są już w większości wykorzystane. Jak podali eksperci SmogLab, z 21 mld zł, które miały wystarczyć do 2027 roku, zostało 20 proc.
Z kolei dziś "Polityka Insight" podała, że rząd koalicji 13 grudnia chce... wstrzymać nabór wniosków do tego programu.
"Powodem jest duża liczba wniosków i kilkumiesięczne zatory w regionalnych funduszach. Ministerstwo Klimatu naciska na wdrożenie reform udrażniających program, ale władze Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uważają, że są one niemożliwe bez wstrzymania wniosków na kilka miesięcy"
Komentarz w tej sprawie opublikował na portalu X Piotr Muller, poseł PiS.
"„Czyste Powietrze” idzie do kosza. Rząd wstrzymuje program, który przez lata wspierał najmniej zamożnych w walce o czyste domy i środowisko. W tym samym czasie ETS2 w budownictwie uderzy w najbiedniejszych nowym obciążeniem. To jest „pomoc”?"
Następnie zwrócił się do szefowej resortu klimatu: "Pani Paulino Hennig-Kloska, czas na dymisję!"
Aktywista Andrzej Guła przypomniał jedną z obietnic koalicji 13 grudnia, która znalazła się w umowie koalicyjnej.
"Będziemy walczyć ze smogiem, m.in. poprzez przyspieszenie procesu wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji. Wprowadzimy niezbędne zmiany w programie Czyste Powietrze"
„Czyste Powietrze” idzie do kosza ❌🌫️
— Piotr Müller (@PiotrMuller) November 22, 2024
Rząd wstrzymuje program, który przez lata wspierał najmniej zamożnych w walce o czyste domy i środowisko. W tym samym czasie ETS2 w budownictwie uderzy w najbiedniejszych nowym obciążeniem. To jest „pomoc”?
Pani @hennigkloska, czas na… https://t.co/boj3gDqZHt
"Czyste Powietrze" to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą np. otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku m.in. poprzez jego docieplenie.
W połowie czerwca do programu wprowadzono wymóg, dotyczący obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego oraz objęcia dotacją jedynie pomp ciepła, które znajdują się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Decyzja była tłumaczona m.in. tym, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań.