Prezydent podpisał ustawę z dnia 18 października 2024 r. o zmianie ustawy o działaniach antyterrorystycznych i ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu – poinformowało Biuro Prasowe KPRP.
Uchwalona w połowie października przez Sejm, a zaakceptowana bez poprawek przez Senat 7 listopada, nowelizacja ustawy o działaniach antyterrorystycznych, ustawy o ABW i AW jest konsekwencją rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie zapobiegania rozpowszechnianiu w internecie treści o charakterze terrorystycznym. Przykładem takich treści może być rekrutacja w sieci osób do wykonywania aktów sabotażu i dywersji m.in. na infrastrukturę krytyczną.
Za treści o charakterze terrorystycznym będą uznawane wszelkie materiały podżegające lub nakłaniające do popełniania przestępstw o charakterze terrorystycznym lub udzielające stosownego instruktażu, jak takie przestępstwo popełnić, np. jak wytworzyć lub zastosować materiały wybuchowe.
Zgodnie z nowymi przepisami szef ABW będzie organem odpowiedzialnym za wykonanie rozporządzenia w zakresie m.in. wydawania nakazów zobowiązujących dostawców usług hostingowych do usunięcia treści o charakterze terrorystycznym lub uniemożliwienia dostępu do treści terrorystycznych we wszystkich państwach członkowskich; weryfikowania nakazów usunięcia wydanych przez właściwe organy innych państw UE oraz stwierdzania ewentualnych naruszeń w tym zakresie; przedłużania okresu zachowania treści o charakterze terrorystycznym, które zostały usunięte lub do których dostęp został uniemożliwiony, na skutek wydanego nakazu usunięcia; wydawania decyzji w sprawie dostawców usług hostingowych narażonych na treści o charakterze terrorystycznym oraz nadzoru nad wdrażaniem przez nich środków szczególnych; nakładania kar administracyjnych.
Realizacja zadań będzie następowała w drodze decyzji w toku jednoinstancyjnych postępowań. Jednocześnie dostawcom usług hostingowych i dostawcom treści, w stosunku do których ABW wydało nakaz usunięcia, będzie przysługiwało prawo do zaskarżania tych decyzji przed właściwym sądem administracyjnym.
Prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego będzie przysługiwało dostawcy usług hostingowych również na decyzję o jego wskazaniu jako dostawcy usług hostingowych narażonego na treści o charakterze terrorystycznym.
Zgodnie z ustawą, ABW ma wyznaczyć całodobowy punkt kontaktowy właściwy do rozpatrywania wniosków o wyjaśnienie i informacje zwrotne dotyczące nakazów wydanych przez Biuro. W regulacji znalazły się też kwestie związane z nakładaniem przez ABW kar finansowych za naruszenia wskazane w rozporządzeniu.
Ustawa przewiduje jej wejście w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.