10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Sprawdź, jak wyglądało posiedzenie PKW!!!  Zakaz wypowiedzi dla PiS, spory członków i votum separatum

PKW udostępniła naszemu portalowi całość protokołu z ubiegłotygodniowego posiedzenia, w którym zdecydowała o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS. Wynika z niego, że przedstawicielom PiS odmówiono zabrania głosu i że o ukaranie PiS wnioskowali nominaci KO i Lewicy. Protokół dowodzi też poważnych wątpliwościach członków komisji, które skończyły się votum separatum.

Państwowa Komisja Wyborcza
Państwowa Komisja Wyborcza
Piotr Galant - Gazeta Polska

Jak wynika z protokołu sporządzonego przez PKW, przedstawiciel komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość poinformował, że wraz z pełnomocnikiem finansowym Komitetu, który ma największą wiedzę na temat wydatków, są gotowi zabrać głos i przedstawić swoje argumenty.

W głosowaniu większość PKW nie wyraziła na to zgody. W reakcji przedstawiciele PiS złożyli pisemne zastrzeżenie do protokołu.

Zrzut ekranuKBW / KBW

Potwierdziły się także wszystkie wtorkowe informacje portalu Niezalezna.pl. Na 40 stronach protokołu opisana jest prawna dyskusja, którą toczyli członkowie Komisji oraz głosowania obrazujące głęboką różnicę zdań. 

W trakcie czwartkowej dyskusji członków PKW pojawiały się głosy, że bez zmiany przepisów prawa odrzucenie sprawozdania PiS może być niespójne z dotychczasową praktyką orzecznictwa. 

Zasiadający w PKW z nominacji KO Ryszard Balicki spierał się z przewodniczącym Sylwestrem Marciniakiem o wiele kwestii. Szef PKW argumentował, że zgodnie z prawem Komisja Wyborcza miała 6 miesięcy na podjęcie uchwały ws. sprawozdania finansowego PiS, czyli do 5 lipca 2024 r. Sprzeciwił się temu właśnie Balicki. Miał ocenić, że to jedynie „instrukcje”, a nie obowiązek prawny dla Komisji.

Do wymiany zdań doszło również między Arkadiuszem Pikulikiem a Balickim. Ten pierwszy wyraził zdanie, że Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła sprawozdania finansowego kilku komitetów wyborczych, pomijając w trakcie ich rozpatrywania np. sprawę Campusu Polska. 

Zrzut ekranuKBW / KBW
Zrzut ekranuKBW / KBW

Pikulik wyraził też opinię, że PKW, zliczając w taki a nie inny sposób kwoty wydatków komitetu PiS, zmienia 20-letnie stanowisko Komisji. Nominat KO Balicki się z tym nie zgodził.  Podczas obrad, zgłaszał kolejne nieprawidłowości, których – jego zdaniem – dopuścił się komitet PiS. Kwotę 3,6 mln zł, którą zakwestionowało PKW w sprawozdaniu PiS, wyliczył właśnie on. Ryszard Kalisz miał jeszcze dalej idące postulaty. 

Po odrzuceniu sprawozdania PiS oświadczenie, które jest załącznikiem do protokołu, złożył sędzia Wojciech Sych. "Akt ten dokonał się z przekroczeniem uprawnień, nie chcę i nie mogę go firmować. Tym się kierując, składam niniejsze oświadczenie jako swoiste votum separatum" - podkreślił. Votum separatum Sycha, według protokołu, poparli przewodniczący PKW Sylwester Marciniak oraz jej członkowie: Arkadiusz Pikulik oraz Mirosław Suski. 

Poniżej zamieszczamy do pobrania całość tych dokumentów:

 

 

  Protokół z posiedzenia PKW Nr 54-2024

  Załącznik do protokołu nr 54-2024 Oświadczenie



Źródło: niezalezna.pl

#PKW #polityka #PiS #wybory parlamentarne

Tomasz Grodecki