Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Koniec z tarczą energetyczną? Hennig-Kloska: Robimy przymiarki do rozwiązań ws. cen prądu na druga połowę roku

- Ochrona nabywców energii to zaoszczędzonych około 500 zł w portfelach. Pracujemy nad rozwiązaniem na drugą połowę roku. Na pewno będziemy chcieli chronić uboższą część społeczeństwa i rodziny wielodzietne - powiedziała w RMF FM minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska.

Paulina Hennig-Kloska
Paulina Hennig-Kloska
Fot.Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska Codziennie

Dzisiaj rano w Radiu Zet, szef sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, Ryszard Petru, powiedział, że ceny prądu, gazu i ciepła systemowego nie powinny być mrożone po 30 czerwca 2024 r. - Nie możemy pozwolić sobie na to, że cały czas państwo dopłaca do prądu - mówił Petru.

Czytaj więcej: To już koniec mrożenia cen prądu i gazu?

Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska w poniedziałek wieczorem na antenie radia RMF pytana o to, czy odbiorcy prądu mają obawiać się połowy 2024 roku, kiedy to przestaną obowiązywać rozwiązania mające chronić przed podwyżkami cen energii elektrycznej, odpowiedziała, że "na pewno nie będzie tak, że te ceny poszybują".

Podkreśliła, że obecne rozwiązania pozwalają przeciętnemu użytkownikowi zaoszczędzić na prądzie 500 zł przez pół roku.

Poinformowała jednocześnie, że resort klimatu i środowiska "robi przymiarki" pod ewentualne rozwiązania jakie miałyby obowiązywać na drugą połowę roku.

- Będziemy patrzeć jak będą kształtowały się ceny na rynku, również dla gospodarki (...) Będziemy chcieli chronić przede wszystkim te gospodarstwa, dla których tego typu wyzwanie jest dużym wyzwaniem (...) Będziemy chcieli tę uboższą sferę społeczeństwa bądź gospodarstwa wielorodzinne objąć pomocą

– powiedziała.

Hennig-Kloska zapowiedziała, że za kwartał mają zostać zaprezentowane pierwsze rozwiązania w tej sprawie.

Pod koniec 2023 r. uchwalono ustawę, która utrzymuje w I połowie 2024 r. dotychczasowe zasady ochrony określonych odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła. Przepisy te przewidują m.in. maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP, RMF FM

#Paulina Hennig-Kloska #ceny prądu #tarcza energetyczna

dm