Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

„Stawiamy na polskich astronomów”. Inauguracja Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych SGMK w Toruniu

W czwartek (21 grudnia br.) w Toruniu miała miejsce uroczysta ceremonia otwarcia Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych, które jest już piątym z otwieranych w tym roku kolegiów Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika (SGMK). – Zamierzamy stworzyć i wykorzystać warunki do współpracy ku wspólnej korzyści środowiska astronomicznego i naukowego w Polsce – powiedział podczas inauguracji prof. Andrzej Niedzielski.

kosmos
kosmos
Pixabay - Pixabay

Szansa na wykorzystanie istniejącego potencjału

Dziekan nowo otwartej placówki, wybitny astronom specjalizujący się w astrofizyce i odkrywca pozasłonecznych układów planetarnych prof. dr hab. Andrzej Niedzielski podkreślił, że „usytuowanie kolegium w otoczeniu istniejących już silnych ośrodków naukowych kształcących astronomów” – dodajmy – w rodzinnym mieście Mikołaja Kopernika – stawia placówce „bardzo wysokie wymagania co do jakości kształcenia i badań”.

– To jednocześnie ogromna szansa na wykorzystanie już istniejącego potencjału, a w efekcie synergii, także jego wzmacnianie. Zamierzamy stworzyć i wykorzystać warunki do współpracy ku wspólnej korzyści środowiska astronomicznego i naukowego w Polsce

– dodał prof. Niedzielski.

Przyznał, że „Kolegium ma ambicję uzupełnienia polskiego i w szczególności toruńskiego środowiska astronomicznego o nowe (…) obszary w polskiej astronomii”. 

– Stawiamy na udział polskich astronomów w europejskich i światowych projektach instrumentalnych, na badania w obszarach takich jak pozasłoneczne układy planetarne czy podstawy życia we wszechświecie, na astronomię opartą o duże bazy danych czy też multimessenger astronomy [astrononomię „wielu posłańców” – red.]

– tłumaczył.

Dziekan Kolegium zaznaczył też, że kadra naukowa placówki jest „świadoma skali” stojących przed nią „wyzwań”, ale wskazał jednocześnie na „potencjał toruńskiej astronomii” oraz nowo otwartego Kolegium, „które posiada formułę odmienną od pozostałych instytucji”.

Wsparcie dla startupów

Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika dr Piotr Turek zadeklarował ze strony uczelni programowe „wsparcie oraz środki” dla studentów, „aby mogli rozwijać własne startupy”. 

– Zadbamy nie tylko o stronę teoretyczną, ale i praktyczną. Naszą intencją jest, aby nasi najlepsi studenci i doktoranci nie wyjeżdżali za granicę, tylko aby przedstawiciele renomowanych zagranicznych ośrodków przyjeżdżali do Polski i tutaj, dzieląc się wiedzą, oferowali jakość nauczania na najwyższym światowym poziomie. Mogę powiedzieć, że ten model edukacyjny się sprawdza. Ośrodki akademickie SGMK wywierają pozytywne wrażenie na zagranicznych wykładowcach, a to procentuje. Na studiach MBA „Bankowość i system finansowy” 50 proc. kadry stanowi już kadra międzynarodowa

– tłumaczył dr Turek.

I Kongres Futurologiczny

Rektor zadeklarował uruchomienie w przyszłym roku projektu, który pozwoli połączyć działania wszystkich kolegiów SGMK. Zobowiązał się do prezentacji szczegółów projektu na konferencji prasowej, która odbędzie się 15 stycznia 2024 r.

– Zaprosimy Państwa także na I Kongres Futurologiczny z udziałem polskich i zagranicznych wybitnych przedstawicieli świata nauki. Od 8 do 11 kwietnia 2024 r. w Warszawie będziemy rozmawiali o nowoczesnych technologiach, przyszłości sztucznej inteligencji i bankowości, ale przede wszystkim o przyszłości edukacji i sposobach jej finansowania. Wspólnie zastanowimy się jak budować lepszą dla przyszłych pokoleń Polaków przyszłość

– zadeklarował dr Piotr Turek.

Jak informuje uczelnia, nabór do Szkoły Doktorskiej SGMK zostanie rozpoczęty przez nowo otwartą placówkę już w lutym 2024 r. Kolegium „ma być symbolem naukowej innowacyjności, wyróżniać się wyjątkową ofertą w dziedzinie astronomii, a przed przyszłymi doktorantami otwierać niespotykane możliwości”.


Szkoła Główna Mikołaja Kopernika jest uczelnią publiczną, którą wyróżnia międzynarodowy charakter, interdyscyplinarność i najwyższa jakość nauczania. Radą Naukową SGMK jest Prezydium Akademii Kopernikańskiej, której członkami i wykładowcami są m.in. laureaci Nagrody Nobla oraz prezesi czołowych banków centralnych na świecie. Celem Szkoły jest wykształcenie liderów przyszłości, gotowych stawić czoła wyzwaniom rewolucji cyfrowej, od sztucznej inteligencji po biotechnologię. SGMK jest jedynym w Polsce publicznym centrum edukacji, gdzie nowoczesny program naukowy zostaje wprowadzony przez światowej klasy ekspertów z takich instytucji jak Princeton, Oxford, Harvard czy NASA. 

Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych w Toruniu jest częścią Szkoły Doktorskiej Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Podobnie jak inne kolegia Szkoły Doktorskiej SGMK stawia na interdyscyplinarność, ale jednocześnie skupia się na wyjątkowości astronomii. Placówka nie tylko gwarantuje najwyższy poziom kształcenia, ale również inspiruje do działania w zespołach badawczych i promuje współpracę między doktorantami.

 



Źródło: niezalezna.pl, obserwatorfinansowy.pl, sgmk.edu.pl

#NBP #Bank centralny ##nbp ##bankcentralny

po