Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Donald Tusk ogłosił skład nowej Rady Ministrów. PEŁNA LISTA

Donald Tusk podczas swojego expose przedstawił skład Rady Ministrów, na której czele ma stanąć. Potwierdziły się doniesienia medialne odnośnie podziału stanowisk. Znalazło się miejsce dla Pauliny Hennig-Kloski, Michała Kołodziejczaka, czy Katarzyny Kotuli jako "ministry praw kobiet i równości". Tusk zapowiedział również szybkie spotkanie na kolegium ds. służb specjalnych. - Spodziewajcie się decyzji masywnych i jednoznacznych - ogłosił.

Donald Tusk
Donald Tusk
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Władysław Kosiniak-Kamysz - pierwszy wicepremier i minister obrony narodowej.

- Chciałem podziękować za niezwykłe doświadczenie wzajemnej lojalności i ludzkiej solidarności. Pan będzie ilustracją tego, do czego przywiązujemy wagę w naszej koalicji, my się nie pokłócimy. To płonne nadzieje, że ta kadencja będzie trwała krócej - mówił Tusk.

Krzysztof Gawkowski - drugi wicepremier i minister cyfryzacji.

- Obaj z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem będą współodpowiedzialni, by nasza armia i bezpieczeństwo było zbudowane na nowoczesnych i stabilnych fundamentach

Radosław Sikorski - minister spraw zagranicznych.

- Sikorskiego nie muszę przedstawiać, nie będę przedstawiał jego życiorysu, bo niektórych bym to zawstydził. Będziemy wspólnie dbali o pozycję Polski na arenie UE i efektywną pracę na rzecz Ukrainy w jej wojnie z Rosją - mówił Tusk.

Zapowiedział, że po wizycie w Brukseli pojedzie z wizytą do Tallina na spotkanie z premierami państw bałtyckich.

- Przywiozę z Brukseli te upragnione miliardy euro. (...) Wrócę z załatwionymi pieniędzmi i powiem, że "udało się być przyzwoitym i to się wszystkim opłaciło" - dodał.

Marcin Kierwiński - minister spraw wewnętrznych i administracji.

Adam Bodnar - minister sprawiedliwości.

- Jestem przekonany, że będzie to ważny resort, jak wielka praca przed nami wszystkimi i ministrem Bodnarem, bo musimy odbudować to, co zostało zrujnowane. Spędziliśmy wiele, wiele godzin, by opracować jak szybko i bezwzględnie przywrócić rządy prawa w Polsce. Będziemy szukali sprawiedliwości, będziemy egzekwować sprawiedliwość wobec tych, którzy zgwałcili polskie przepisy prawa, konstytucję. Pan prof. Adam Bodnar zostaje ministrem także dlatego, że będziemy szukali zgodnie z prawem takich sposobów działania, które szybko pokażą, że korupcja nie będzie bezkarna, że niszczenie polskich instytucji nie będzie bezkarne - tłumaczył Tusk.

Andrzej Domański - minister finansów.

- Będzie personalną gwarancją tego, że wszystko, co jest zapisane w programie, będzie miało solidne zaplecze finansowe - zapowiedział lider PO.

Agnieszka Buczyńska - minister ds. społeczeństwa obywatelskiego.

- To jeden z najważniejszych, konkretnych punktów programu rządowego - odbudowa zdrowej relacji miedzy władzą centralną a organizacjami pozarządowymi - dodał Tusk.

Borys Budka - minister aktywów państwowych.

- To jest smutne, że naszą pracę, jeśli chodzi o spółki skarbu państwa musi zacząć politykę, który był ministrem sprawiedliwości. Przygotowuje, czytałem fragment obszernego raportu, na podstawie którego przedstawimy błyskawiczny audyt - zapowiedział kandydat na premiera.

Marzena Czarnecka - minister przemysłu. 

- Obiecaliśmy na Śląsku że tam będzie polskie ministerstwo przemysłu. Śląsk może stać się przemysłowym sercem Polski i Europy, nowoczesnym. Marzena Czarnecka, wybitna specjalistka od kwestii energetycznych, kobieta stamtąd, będzie odpowiedzialna za konstrukcję tego ministerstwa i będzie ono także działało na rzecz Śląska - ocenił Tusk.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- I pani minister i inne panie ministry będą współpracowały nad tym, by obok tego, co będzie ustawowo możliwe, opracowaliśmy program, by każda kobieta odczuła natychmiastowo różnicę. Niezależnie od sporów politycznych, od pierwszego dnia przystąpimy do precyzyjnych działań, dzięki którym kobiety odczują radykalna poprawę jeśli chodzi o ich prawa, godność, zdrowie, bezpieczeństwo. Wszystkie polskie kobiety, niezależnie od własnych poglądów, odczują poprawę - zapowiedział Donald Tusk.

Jan Grabiec - prezes Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Paulina Hennig-Kloska - minister klimatu i środowiska.

- Przeszła bardzo poważny test, sprawdziliście ją w boju, że jest kobietą odważną, odporną na ataki, kompetentną - stwierdził.

Krzysztof Hetman - minister rozwoju i technologii.

Dariusz Klimczak - minister infrastruktury.

- Żadna inwestycja w Polsce nie będzie inwestycją, która doprowadzi do tragedii i rozpaczy polskie rodziny. Chcę zapewnić wszystkich, którzy byli terroryzowani przez ostatnie miesiące. Wiecie, co czują ludzie, którzy mówią, że zostaną wywłaszczeni. To dziesiątki i setki tysięcy miejsc w kraju. To się skończy, zapomnijcie o tym. Myśmy zrobili plac budowy w Polsce, to był największe inwestycje w historii Polski i Europy. Słyszeliście o protestach uwłaszczonych? (Sala sejmowa głośno powiedziała "tak"). A ja nie, a byłem premierem. Przyszłość CPK rozstrzygnie się w sposób transparentny, minister, a także pełnomocnik rządu ds. CPK w sposób czytelny, bez dziwnych sytuacji, na oczach wszystkich Polek i Polaków zdecydują, jaka jest przyszłość i będą w tym procesie brali udział wybitni i bezstronni eksperci. Będzie to projekt służący Polsce w sposób racjonalny, tak, jak służyć będą Polsce regionalne lotniska - zapowiedział Tusk.

Katarzyna Kotula - minister ds. praw kobiet i równości. 

Izabela Leszczyna - minister zdrowia.

Barbara Nowacka - minister edukacji.

Sławomir Nitras - minister sportu.

Marzena Okła-Drewnowicz - minister ds. polityki senioralnej.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - minister funduszy i polityki regionalnej.

Czesław Siekierski - minister rolnictwa i rozwoju wsi.

 - Do pomocy będzie pan miał w ministerstwie Michała Kołodziejczaka. Już państwo widzicie tę nadzwyczajną synergię. To bardzo obiecujący duet i z całą pewnością polscy rolnicy zobaczą, co to znaczy twarda, kompetentna walka o ich interesy - zapowiedział Donald Tusk.

Tomasz Siemoniak - minister-koordynator służb specjalnych.

- Będę współpracował z człowiekiem odpowiedzialnym racjonalnym, poważnym, kompetentnym, patriotą. Jednym słowem - normalnym. Bardzo się cieszę, że będziemy współpracowali w jednym rządzie. Nieprzypadkowo umówiliśmy się z prezydentem Andrzejem Dudą odbędzie się wcześnie, żebym przed wyjazdem do Brukseli także rozmawiał w gronie kolegium ds. służb ws decyzji, które będę chciał podjąć. Spodziewajcie się decyzji masywnych i jednoznacznych - powiedział lider PO.

Bartłomiej Sienkiewicz - minister kultury i dziedzictwa narodowego.

- Pan minister będzie zajmował się porządkami - ogłosił Donald Tusk. - Lepszego człowieka na uporządkowanie sytuacji w mediach publicznych, będzie odpowiedzialny za przywrócenie mediów Polkom i Polakom. Media publiczne służące Polkom i Polakom to nie jest miraż - dodał.

Adam Szłapka - minister ds. Unii Europejskiej.

Dariusz Wieczorek - minister nauki.

Maciej Berek - minister, członek Rady Ministrów.

 



Źródło: niezalezna.pl

#expose #Donald Tusk #wybory 2023

md