Marszałek Sejmu Szymon Hołownia od dziś nie jest już prezesem stowarzyszenia Polska 2050. Razem z nim z zarządu tej organizacji zniknęła dotychczasowa wiceprezes, a obecnie już posłanka - Agnieszka Buczyńska. Zmiana dokonała się w ciszy, bez blasku fleszy - dwa dni po tym, jak Hołownia i Buczyńska zostali posłami.
Stowarzyszenie Polska 2050 zaejestrowane zostało 24 sierpnia 2020 roku, już po wyborach prezydenckich 2020. Hołownia został prezesem zarządu tego stowarzyszenia, a w zarządzie znaleźli się jeszcze Michał Kobosko, Agnieszka Buczyńska, Adriana Porowska i Miłosława Zagłoba.
W marcu 2022 roku doszło do pierwszych dużych zmian w stowarzyszeniu. Kobosko, Porowska i Zagłoba zostali odwołani z zarządu; Buczyńska została wceprezesem, a do zarządu weszli jeszcze: Piotr Gąsiorowski, Zofia Ilkowska, Małgorzata Puszkiewicz, Sylwester Korycki i Katarzyna Suwała (jako wiceprezes).
Marzec tego roku przyniósł kolejne zmiany w stowarzyszeniu Hołowni: z zarządu odwołano Puszkiewicz i Koryckiego, a powołano Ewę Kalbarczyk i Radosława Rataja. Jednak dopiero dziś, 15 listopada 2023 r., nastąpiła kluczowa zmiana - prezesem nie jest już Szymon Hołownia (obecnie marszałek Sejmu), a z funkcji wiceprezesa wykreślono Agnieszkę Buczyńską (posłanka Polski 2050)
- Stowarzyszenie Polska 2050 z siedzibą w Warszawie jest ogólnopolskim, dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem osób fizycznych, powołanym w celu prowadzenia działalności społecznie użytecznej o celach niezarobkowych czytamy w statucie tej organizacji. Na stronie internetowej zapisano, że "to ruch społeczny tysięcy Polek i Polaków zainicjowany przez Szymona Hołownię". Stowarzyszenie, według statutu ma m.in. przywracać pokój na świecie i wspierać migrantów.