Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Opozycja będzie chciała cofnąć zmiany w sądownictwie? Ast: Takie projekty nie mają szansy wejścia w życie

Poseł PiS Marek Ast przypomniał, że partie chcące tworzyć rząd nie mają większości do odrzucenia weta prezydenta. W związku z tym, projekty rozważane przez obecne partie opozycyjne, które zmierzają do cofania zmian w sądownictwie, nie będą miały jakiejkolwiek szansy na wejście w życie - dodał.

Marek Ast
Marek Ast
Maciej Łuczniewski/Gazeta Polska

Nic nie zrobią

"To jest takie odgrażanie się, ale bez realnej możliwości realizacji, przynajmniej przez okres najbliższych dwóch lat, kiedy prezydent kontynuuje swoją kadencję"

– zaznaczył Ast, komentując ostatnio przedstawiane pomysły odnoszące się do zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Wcześniej poseł KO i szef sejmowej komisji ustawodawczej Arkadiusz Myrcha mówił, że po ostatnich wyborach m.in. Krajowa Rada Sądownictwa wybrana zgodnie z konstytucją zweryfikuje powołania sędziów.

"Mamy świadomość wadliwości nawet tysięcy powołań sędziowskich. I ten proces trzeba uzdrowić. Zatem weryfikacja powołań sędziowskich będzie musiała nastąpić"

– zapowiedział.

Z kolei Krzysztof Śmiszek z Lewicy zaznaczał m.in., że potrzebna jest "głęboka nowelizacja ustawy o KRS-ie".

"Nie możemy przymknąć oczu na to, że organ działający niezgodnie ze standardami konstytucyjnymi, w pewnym sensie, wypuszczał na rynek sędziowski setki, a teraz już tysiące sędziów, których status może być i jest kwestionowany" - mówił.

Zmiany w KRS

Politycy partii zapowiadających utworzenie przyszłego rządu wskazują na przykład na koncepcje wypracowane przez stowarzyszenia - sędziowskie "Iustitia" i "Themis" oraz prokuratorskie "Lex Super Omnia". "W KRS zmieni się niemal wszystko; sędziowie awansowani przez obecną Radę wrócą na poprzednie stanowiska, a dwie nowe izby Sądu Najwyższego zostaną zlikwidowane" - mówił prezes "Iustitii" sędzia Krystian Markiewicz.

Ast, który w Sejmie kończącej się kadencji jest przewodniczącym komisji sprawiedliwości i praw człowieka, wskazał w rozmowie, że "owszem, opozycja może mieć większość do uchwalenia ustaw, jakie sobie tylko wymyśli, nie tylko w temacie wymiaru sprawiedliwości, natomiast nie ma w żaden sposób tej kwalifikowanej większości do odrzucenia prezydenckiego weta". Dodał, że "tutaj trzeba być realistą".

"Myślę, że politycy KO również są realistami"

– powiedział poseł PiS.

Jak zastrzegł, jeśli "będą racjonalne pomysły na reformę wymiaru sprawiedliwości, to pewnie uzyskają one przychylność nie tylko prezydenta, ale - co niewykluczone - również PiS". "Ale pod warunkiem, że będą to propozycje racjonalne" - podkreślił polityk.

"Myślę jednak, że wszelkie pomysły, które będą dotyczyły wymiaru sprawiedliwości i - po pierwsze - będą niezgodne z konstytucją, a - po drugie - nie będą zgodne z tym kierunkiem zmian, które wcześniej wytyczył między innymi sam prezydent swoimi projektami ustaw sądowych, nie będą miały w związku z tym aprobaty prezydenta i będą po prostu wetowane"

– stwierdził Ast.

Odwet opozycji

W ocenie Asta zapowiadane projekty, które "będą zmierzały do jakiegoś odwetu, cofania zmian, które zostały przeprowadzone i są nie do podważenia - na przykład nominacje sędziowskie, powołania przez prezydenta - to one po prostu nie będą miały jakiejkolwiek szansy na wejście w życie".

"Nominacje prezydenckie są nienaruszalne. Jeśli nawet w trakcie procesu nominacyjnego można byłoby wskazać na jakieś uchybienia, których nota bene nie było, to w opinii absolutnej większości konstytucjonalistów przeważa zdanie, że to prezydent na końcu decyduje i powołanie przez niego na stanowisko sędziego jest ostateczne i niewzruszalne"

– podkreślił Ast.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#polityka #sądownictwo #opozycja #rząd

mg