Premier w imieniu rządu podpisał z amerykańskimi partnerami umowę o budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Okazuje się, że Koalicja Obywatelska może mieć w planach zerwanie umowy. - Musimy się dowiedzieć, na ile ona jest obowiązująca i jakie kary grożą nam za zerwanie, odstąpienie od tej umowy – powiedziała dziś Urszula Zielińska, współliderka partii Zielonych, posłanka Koalicji Obywatelskiej.
W ubiegłą środę spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu.
Urszulę Zielońską zapytano, co z umową podpisaną z Amerykanami.
Musimy się dowiedzieć, na ile ona jest obowiązująca i jakie kary grożą nam za zerwanie, odstąpienie od tej umowy
Dopytywana czy Koalicja Obywatelska brałaby pod uwagę, by zerwać tą umowę odpowiedziała:
Ja myślę że my musimy wszystko przejrzeć i po prostu zobaczyć; wszystko wziąć pod uwagę. Oczywiście. (…) Koalicja Obywatelska przygotuje plan rozwoju z finansowaniem energetyki jądrowej w pierwsze sto dni. I ten plan pokaże nam co dalej. Ja jako przedstawicielka Zielonych mówię, że w tym planie zobaczymy, że modele energetyki opartej na OZE jest o jakieś co najmniej 700 miliardów tańszy, niż model energetyki opartej na OZE z elektrownią jądrową, oczywiście w zależności od tego, ile tej energii jądrowej założymy, czy 10 proc. czy 20 czy jedna, dwie, czy trzy elektrownie jądrowe. Dzisiaj kompletnie nie jest to przeliczone – mówiła.
🎥#LUBECKA A co z tą umową podpisaną z Amerykanami dot. budowy elektrowni jądrowej? @Ula_Zielinska: Musimy się dowiedzieć na ile ona jest zobowiązująca i jakie kary grożą nam za jej odstąpienie. (1/3) #GośćRadiaZET @RadioZET_NEWS Więcej⬇️https://t.co/ad6tSAU5I3 pic.twitter.com/lJAiABB3oq
— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) October 2, 2023
Dlaczego Platforma Obywatelska za czasów swoich rządów nie wybudowała takiej elektrowni? Planowali, wydawali pieniądze, ale na tym się skończyło…
Umowę na projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce podpisano w środę w Warszawie podczas uroczystości z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego oraz ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego. Umowę podpisali: prezes PEJ Mateusz Berger, prezes Westinghouse Patrick Fragman oraz John Howanitz z firmy Bechtel.
Kontrakt na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) przewiduje zaprojektowanie głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej, wyspy turbinowej oraz instalacji towarzyszących.
Czas trwania umowy to 18 miesięcy, na jej mocy powstać ma ponad 400 raportów i opracowań. Umowa przewiduje też zaprojektowanie łańcuchów dostaw, wsparcie procesu inwestycyjnego, przygotowanie dokumentacji dla pozwolenia na budowę.
Jak zaznaczył Berger, umowa projektowa była głównym celem spółki na ten rok. „Kończymy etap planowania, a zaczynamy etap projektowania” - powiedział prezes PEJ.
Czystym, stabilnym i sprawdzonym źródłem energii jest energetyka jądrowa. Polska dziś otwiera nowy rozdział w historii polskiej energetyki. Stawiamy decydujący krok na drodze do uniezależnienia się energetycznego. Za rządów naszych poprzedników uzależnienie od rosyjskiej ropy i gazu było ogromne