Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Prezes Bumar-Łabędy w Gliwicach: Produkcja armatohaubic Krab to dla nas szansa rozwoju i wykorzystamy ją

- Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy na Śląsku zajmują się modernizacją czołgów Leopard 2, T-72 oraz PT-91 i pojazdów towarzyszących WZT-3, m.in. dla potrzeb Ukrainy. Wkrótce będą też produkować armatohaubice Krab. Na powstanie nowych hal produkcyjnych spółka otrzyma z budżetu państwa 850 mln zł. Ma tu powstawać 50 sztuk takiego sprzętu rocznie. - To szansa na otwarcie nowego rozdziału w naszej historii i wykorzystamy ją - mówi nam Edyta Szymańska, prezes zarządu Bumar-Łabędy S.A. w Gliwicach działająca w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

AHS "Krab"
AHS "Krab"
mat. pras.

Agnieszka Kołodziejczyk: Rząd przekaże 850 mln zł dla spółki na wyposażenie nowych hal produkcyjnych, by w najbliższym czasie firma mogła przystąpić do produkcji armatohaubic Krab, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Co to dla państwa oznacza? 

Edyta Szymańska: Podpisanie przez premiera Morawieckiego listu intencyjnego w sprawie dofinansowania było dla nas najważniejszym wydarzeniem 31. edycji targów MSPO w Kielcach. To kolejny krok w rozwoju naszego potencjału produkcyjnego. Jestem przekonana, że pozwoli na ugruntowanie naszej pozycji na rynku wyrobów zbrojeniowych. Ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, aby produkcja ruszyła jak najszybciej. Bazując na ponad 70-letniej historii i doświadczeniu oraz zaangażowaniu całej załogi, uda nam się ten proces przejść sprawnie i relatywnie szybko. Choć o tempie prac nie decyduje tylko nasze zaangażowanie. Oczywiście, że to szansa na otwarcie nowego rozdziału w historii spółki!

Obecnie stoimy przed wyzwaniem rozbudowy hal produkcyjnych oraz zabezpieczenia niezbędnych maszyn do produkcji. W Gliwicach powstanie druga po Hucie Stalowej Woli linia produkcyjna samobieżnych armatohaubic Krab. Na Śląsku będziemy inwestować w rozwój kapitału ludzkiego. Nowe maszyny produkcyjne oraz technologie to wyzwania, na jakie muszą się przygotować specjaliści, których już posiadamy oraz pracownicy, których pozyskujemy w prowadzonych od pewnego czasu procesach rekrutacyjnych. Myślę, że wizja pracy przy nowoczesnym sprzęcie to dodatkowy bodziec dla nas wszystkich.

Obecnie spółka Bumar - Łabędy zajmuje się modernizacją czołgów Leopard 2, T-72 oraz PT-91 i pojazdów towarzyszących WZT-3, m.in. dla potrzeb Ukrainy. Czy modernizacje czołgów będą dalej realizowane, i w jakim zakresie, po uruchomieniu produkcji Krabów?

Naszą działalność realizujemy na bieżąco, sukcesywnie przekazując wozy w ramach umów na modernizację czołgów Leopard 2A4 do wersji 2PL/M1 oraz remonty czołgów T-72. Systematycznie realizowane są również umowy wykonawcze na remonty konserwacyjne i główne czołgów PT-91 oraz Wozów Zabezpieczenia Technicznego. Uruchomienie produkcji armatohaubic Krab tego nie zmieni.

Rząd Zjednoczonej Prawicy systematycznie zwiększa nakłady na obronność kraju i wzmacnia tę gałąź gospodarki, wbrew temu, co mówią politycy opozycji. Czy i w jaki sposób jest to odczuwalne w zakładzie, który jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej? 

Wszystkie informacje, które są związane ze zwiększeniem nakładów na obronność, to pozytywna perspektywa dla zakładu, który przede wszystkim prowadzi działalność skupioną na produkcji specjalnej. Każdy nowy sprzęt, którego używa nasze wojsko będzie wymagał w dłuższej perspektywie chociażby serwisu czy remontów, które jako zakład możemy zagwarantować. Spółka zamierza wykorzystać szansę, jaką daje konsolidacja przedsiębiorstw polskiego sektora obronnego w ramach Grupy Kapitałowej PGZ oraz gotowa jest odpowiedzieć na zwiększające się potrzeby polskich i zagranicznych Sił Zbrojnych w zakresie sprzętu pancernego.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Bumar-Łabędy #armatohaubice Krab

Agnieszka Kołodziejczyk