Aleksandra Wiśniewska, która współorganizowała kampanię wyborczą Janiny Ochojskiej, szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej, teraz sama wystartuje do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej w Łodzi. Kandydatka chwali się swoją działalnością na misjach humanitarnych. Pojawiły się jednak wątpliwości co do jej faktycznej roli w tego rodzaju przedsięwzięciach. Okazuje się, że już w 2021 r. Paula Gierak, która była w PAH, stwierdziła, że jest założycielką misji w Jemenie, a Wiśniewska pojechała na już istniejącą misję. „Byłabym wdzięczna jakby Aleksandra trzymała się faktów” – pisała Paula Gierak.
Portal Niezalezna.pl jako pierwszy opisał, kim jest aktywistka popierana przez środowisko prezydent Zdanowskiej. Niedawno rozgorzała dyskusja na temat wiarygodności Wiśniewskiej. Radio Łódź poinformowało, że jej biogram został usunięty z Wikipedii, ponieważ administratorzy mieli wątpliwości co do opisanych wydarzeń z jej życia. Wątpliwości wzbudziła m.in. jej faktyczna rola w misjach humanitarnych. Wskazywano na to, że anonimowym autorem strony Aleksandry Wiśniewskiej w Wikipedii może być albo ona sama, albo ktoś z jej bliskiego otoczenia. Zweryfikowano, że większość informacji została opublikowana na podstawie wypowiedzi bohaterki biogramu bez jakichkolwiek źródeł weryfikowalnych.
Internauci zaczęli nawet porównywać Wiśniewską do Natalii Janoszek, która, jak ujawnił Krzysztof Stanowski z Kanału Sportowego, tylko udawała wielką gwiazdę.
Kandydatka opublikowała w mediach społecznościowych oświadczenie, w którym napisała, że nie ma nic do ukrycia i jest gotowa przekazać „dziennikarzom wolnych mediów” wszystkie dokumenty potwierdzające jej pracę.
W październiku 2021 r. Aleksandra Wiśniewska była bohaterką programu „Inspirujące Kobiety” produkcji TVN, w którym opowiadała o swojej pracy na misjach humanitarnych. Jej wystąpienie skomentowała na Facebooku Paula Gierak, która była w PAH. „To bardzo ciekawe co czasami mówi Aleksandra K. Wiśniewska bo tak się składa, ze misję PAH w Jemenie założyłam ja. Nie odbieram innych osiągnięć, ale Aleksandra pojechała już na istniejącą misje jako koordynatorka projektu który napisałam z partnerem lokalnym. Byłabym wdzięczna jakby Aleksandra trzymała się faktów, bo niestety to jest słabe i bezczelne” – czytamy [pisownia oryg.]. Paula Gierak wielokrotnie wypowiadała się w mediach jako ekspert od pomocy humanitarnej.
Portal Niezalezna.pl zwrócił się do byłej działaczki z prośbą o komentarz. Gierak odpowiedziała, że chciałaby „trzymać się z dala od polityki”. „A przede wszystkim nie chcę komentować działalności Pani Aleksandry Wisniewskiej” – czytamy w wiadomości od Pauli Gierak.
Zwróciliśmy się również do PAH z prośbą o udzielenie informacji na temat działalności Aleksandry Wiśniewskiej w PAH, jej roli m.in. podczas misji w Jemenie, a także w innych inicjatywach PAH oraz o wskazanie, czym dokładnie zajmowała się Wiśniewska.
„W związku z RODO i ochroną danych pracowniczych nie mogę udzielić wszystkich informacji o (byłej) pracowniczce, chyba że sama wyrazi na to zgodę, ale oczywiście mogę potwierdzić informacje już istniejące w przestrzeni publicznej (m.in. w związku z wywiadami, których udzielała, gdy była zatrudniona). Aleksandra K. Wiśniewska była zatrudniona w PAH, pełniła funkcję kierowniczki biura krajowego PAH w Jemenie. Obecnie nie pracuje w PAH. Kierownicy biur krajowych PAH mają złożone obowiązki – nadzorują m.in. implementację działań projektowych w danym kraju, monitorują wdrażanie procedur operacyjnych, zarządzają bezpieczeństwem biura i pracowników, reprezentują PAH w kontaktach z donatorami, władzami lokalnymi i innymi organizacjami”
– czytamy w wiadomości od Heleny Krajewskiej, rzecznik prasowej PAH.
Niedawno razem z Wiśniewską na Ukrainę w ramach akcji humanitarnej udał się Radosław Sikorski. Kandydatka do Sejmu jest pełnomocniczką prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej ds. zaangażowania obywatelskiego, a prywatnie córką biznesmena Radosława Wiśniewskiego, założyciela spółki Redan, która stoi za popularną marką odzieżową Top Secret.