Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

To już pewne. W dniu wyborów weźmiemy również udział w referendum!

15 października, w dniu wyborów, Polacy odpowiedzą również na pytania referendalne. W czwartek w tej sprawie zadecydował Sejm. Choć opozycja sprzeciwiała się jak mogła, głosowanie było jednoznaczne.

Sejm zadecydował w sprawie referendum
Sejm zadecydował w sprawie referendum
Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Wniosek o przeprowadzenie 15 października referendum ogólnokrajowego rząd skierował do Sejmu w poniedziałek. W czwartek podczas 81. posiedzenia posłowie zdecydowali o jego przyjęciu. Tego samego dnia odbyło się pierwsze czytanie komisyjnego projektu uchwały w tej sprawie.

Decyzja zapadła

Projekt w sprawie referendum został przyjęty głosami:

  • 234 "za"
  • 210 "przeciw"
  • 7 posłów wstrzymało się od głosu.

Większość bezwzględna wynosiła 226 głosów.

Wiążące dla przyszłych "rządów"

- Oczywiście za przeprowadzeniem referendum w jednym dniu przemawiają z jednej strony względy ekonomiczne, to referendum będzie znacznie tańsze dla obywateli w momencie, kiedy zostanie przeprowadzone w dniu 15 października.  Ale też [...] dzięki przeprowadzeniu w jednym dniu wyborów parlamentarnych i referendum frekwencja w referendum będzie mogła być taka, że referendum stanie się wiążące dla każdego rządu, który zostanie wyłoniony po wyborach 15 października 2023 roku - argumentował w pierwszym czytaniu projektu poseł PiS Marek Ast.

Pomysłowi kategorycznie sprzeciwiała się opozycja, choć jej przedstawiciele twierdzą, że również są przeciwni kwestiom poruszonym w pytaniach. - Czego się boisz demokratyczna opozycjo, jeśli jesteś tak demokratyczna, to czemu nie chcesz dać głosu suwerenowi? - pytał jeszcze przed głosowaniem z Sejmowej mównicy Ast.


Jakie są pytania referendalne? Wcześniej zapowiedzieli je politycy PiS:

  • "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?"
  • "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?"
  • "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"
  •  "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?"

 

 



Źródło: Niezalezna.pl

#referendum #wybory #Sejm

bm,Mateusz Święcicki