Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Odkopali film sprzed 7 lat i krytykują... tekst pieśni z 1914 roku. Lis pisze nawet o "skandalu"

W mediach społecznościowych krąży nagranie maszerujących polskich mundurowych. Udostępnił je Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich, który twierdzi, że materiał jest dowodem na to, że polscy wojskowi śpiewają "publicznie o odebraniu Lwowa i Wilna". Oburzenia nie kryje też były naczelny "Newsweeka" red. Tomasz Lis. Tyle że komentowany film ma już swoje lata, nie mówiąc o śpiewanej pieśni, którą wydawałoby się, że zna każdy Polak.

Tomasz Lis
Tomasz Lis
Fot Fotomag/Gazeta Polska

Z okazji święta Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się defilada wojskowa. Udział wzięło w niej ok. 2 tys. żołnierzy, a widzom zaprezentowano 200 pojazdów wojskowych i niemal sto statków powietrznych. Wydarzenie obserwowali najważniejsi politycy i tysiące innych zebranych.

Tego samego dnia Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowski i Ksenofobicznych udostępnił w sieci nagranie z polskim żołnierzami. Na wideo widzimy mundurowych, którzy w rytm marszu śpiewają "Gdy zwiedzim Warszawę, już nam pilno zobaczyć to nasze stare Wilno. A z Wilna już droga jest gotowa, prowadzi prościutko aż do Lwowa". 

- CO TRZEBA MIEĆ W GŁOWIE, ŻEBY TO ŚPIEWAĆ? WSTYD! Wojsko Polskie śpiewające publicznie o odbieraniu Lwowa i Wilna? To może Bundeswehra zacznie chodzić po Berlinie śpiewając o odbijaniu Wrocławia i Gdańska? - komentuje na Twitterze wspomniany Ośrodek. 

Wpis wywołał ogromne poruszenie w sieci, a duża część komentujących nie kryła oburzenia. Jak się okazało, wśród krytyków znalazł się m.in.... były red. naczelny "Newsweeka" Tomasz Lis. - Skandal! - twierdzi w mediach społecznościowych dziennikarz.

Krążący już na Twitterze materiał, to wycięty fragment wideo z Dni NATO w Łodzi, które miały miejsce 7 lat temu, a słyszana na nim pieśń, to oczywiście jeden z najbardziej popularnych utworów żołnierskich, legionowych z okresu I wojny światowej - "Przybyli ułani pod okienko". Powstanie tej legionowej pieśni patriotycznej datowane jest na 1914 rok...

Do sprawy odniósł się też m.in. poseł PiS Radosław Fogiel. - Atak na Wojsko Polskie w dniu jego święta za wykonanie stuletniej pieśni legionowej w 2016 r. idzie w najlepsze. Jakiż to kraj może korzystać na dezinformacji mającej podkopać polską wiarygodność i relacje z sąsiadami? - napisał w mediach społecznościowych polityk.

 



Źródło: niezalezna.pl

Mateusz Święcicki