Przed 19. laty Polska przystąpiła do Unii Europejskiej i niektórzy określali tamten dzień mianem powrotu Polski do Europy. Jaki powrót do Europy? Przecież Polska w Europie była od zarania swoich dziejów. Mieliśmy sąsiadów, z którymi trudne losy łączyły nas na przestrzeni ostatnich stuleci, ale Polska była częścią Europy i Polska budowała Europę, Polska była przez wiele lat również przedmurzem chrześcijańskiej Europy - powiedział dziś Mateusz Morawiecki w rocznicę naszego przystąpienia do Wspólnoty.
W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wraz z premierem Mateuszem Morawieckim wygłosili oświadczenia w związku z rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej.
My wstępując do Unii Europejskiej jednocześnie wróciliśmy do naszego matecznika cywilizacji, w tym sensie można rzec, że dopełniła się pewna sprawiedliwość dziejowa i to, co Polsce od dawna należało się, zostało wtedy zrealizowane. Zostało zrealizowane, ponieważ taki był również cel całej polskiej klasy politycznej, całej elity politycznej od momentu transformacji, przez pierwsze 15 lat. Ta spójność i współpraca, ciągłość była bardzo ważna
Oświadczenie dla mediów premiera @MorawieckiM w #Warszawa: Przed 19 laty 🇵🇱 przystąpiła do 🇪🇺 - niektórzy określali tamten dzień mianem "powrotu Polski do Europy". Wstępując do 🇪🇺 wróciliśmy do naszego matecznika cywilizacji. Spełniła się pewna sprawiedliwość dziejowa - to co… pic.twitter.com/2d0wnjfzBS
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 1, 2023
Mateusz Morawiecki podziękował prezydentowi za „deklaracje współpracy, współdziałania, za wolę współdziałania, którą tak okazuje i w kontekście właśnie Unii Europejskiej i wyzwań, które wiążą się z Unią Europejską”.
- Ta współpraca i to współdziałanie jest absolutnie fundamentalne. Mówił o tym pan prezydent również w kontekście odpowiednich uwarunkowań konstytucyjnych, prawnych. Ja dodam że ono jest również krytycznie potrzebne i ważne na poziomie politycznym. Na poziomie politycznym widzimy bardzo wyraźnie, że te państwa Unii Europejskiej, żeby pozostać tylko przy nich, ale przecież ten przykład, czy ta myśl odnosi się do wszystkich innych, te państwa które charakteryzują się ciągłością, mają dobry poziom współpracy między wszystkimi elementami konstrukcyjnymi systemu sprawowania władzy, lepiej radzą sobie z realizacją fundamentalnych zadań związanych z transformacją gospodarki, z poprawą losu społeczeństwa, podniesieniem jakości życia, standardu życia wszystkich swoich obywateli. I to, że w ciągu ostatnich siedmiu lat tak dużo udało się zrobić, zawdzięczamy również współpracy z panem prezydentem, bardzo bliskiej współpracy i dlatego jest to tak krytycznie ważne
"Dzisiejszy dzień to dzień z jednej strony radosny, ale z drugiej strony to dzień, który jest dniem refleksji, ponieważ każdy, kto rozejrzy się wokół siebie po świecie widzi, że znajdujemy się na geopolitycznym rozdrożu" - wskazał. W ocenie Morawieckiego jest to rozdroże bardzo niebezpieczne. "Przyszło nam rządzić i wykonywać różne trudne obowiązki związane z naszymi rolami, właśnie w czasie bardzo głębokiego kryzysu politycznego na świecie, geopolitycznego. Dość wspomnieć tutaj przede wszystkim agresję Rosji przeciw Ukrainie, która oby nie była pierwszą czy ważną kostką domina, która rozwinie coraz gorsze scenariusze na całym świecie" - podkreślił Mateusz Morawiecki.
Jak wskazał premier, aby tak się nie stało, "potrzebna jest przede wszystkim silna wspólnota transatlantycka". Zdaniem Morawieckiego nie istniałaby dzisiaj wolna, niepodległa Ukraina bez Stanów Zjednoczonych, bez wspólnoty transatlantyckiej. "Nie byłoby Ukrainy, wojska rosyjskie byłyby nad granicą województwa podkarpackiego, lubelskiego. Taka byłaby rzeczywistość. Dlatego wszystkie siły w Europie, które sprzeniewierzają się idei transatlantyckiej, umocnieniu tej idei, nie działają na rzecz stabilności, nie działają na rzecz bezpieczeństwa i nie działają we właściwy sposób na rzecz przywrócenia pokoju" - ocenił premier.
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach, stanowiącego prawną podstawę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.