Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Manewry Zalew-23. Wzorowa współpraca Wojsk Lądowych WOT-u, Marynarki Wojennej i oddziałów sojuszniczych

W realizowanych manewrów Zalew-23 m.in. na Mierzei Wiślanej 16 Dywizję Zmechanizowaną wspierają żołnierze 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 3 Flotylli Okrętów. -Zaangażowany w działanie jest okręt minowo-transportowy Toruń który znajduje się na wyposażeniu 8 Flotylli. Zdecydowanie największym wyzwaniem podczas realizacji zadań na lądzie i na morzu jest perfekcyjnie przeprowadzona współpraca różnych rodzajów wojsk, a co za tym idzie odpowiednia koordynacja tych działań – mówi Kapitan Karol Frankowski oficer prasowy 16. Dywizji Zmechanizowanej.

Twitter\@16Dywizja

W manewry Zalew-23, które rozpoczęły się w tym tygodniu zakończą się 31 marca zaangażowane jest 2,5 tys. żołnierzy i 500 jednostek sprzętu oddelegowanych m.in. z jednostek Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która stacjonuje w Orzyszu.

Ćwiczenie Zalew-23 to największe tegorocznej ćwiczenie taktyczne z wojskami 16 Dywizji Zmechanizowanej, zaangażowanej nie tylko w realizację zadań szkoleniowych, ale również na co dzień wykonującej zadania ochrony granicy polskiej we współpracy ze Strażą Graniczną. 

Zdecydowanie największym wyzwaniem podczas realizacji zadań na lądzie i na morzu jest perfekcyjnie przeprowadzona współpraca różnych rodzajów wojsk, a co za tym idzie odpowiednia koordynacja tych działań

– mówi Kapitan Karol Frankowski oficer prasowy 16. Dywizji Zmechanizowanej. .

Ponadto ścisła współpraca z Wojskami Obrony Terytorialnej to również wyzwanie, ponieważ pełnią oni niezwykle ważną funkcję jaką jest osłona rejonu gdzie realizowane jest przemieszczanie okrętu i przeprawa wodna jednostek zmechanizowanych.

Jak przypomina Kapitan Karol Frankowski scenariusz ćwiczeń Zalew-23 zakłada wykonywanie zadań w terenie przygodnym, wyjście poza poligony wojskowej, stąd też duży nacisk położony jest na przemieszczenie kolumn wojskowych, co wcześniej uzgadniane było z organami administracji publicznej.

Jest to niezwykle istotne zadanie, ponieważ przemieszczamy się nie tylko po drogach utwardzonych, ale pokonujemy również cieki wodnym. Jednym z takich zadań jest pokonanie nowej przeszkody wodnej jaką z pewnością jest Mierzeja Wiślana. Ponadto podczas ćwiczenia przećwiczone zostaną elementy odbijania zakładników i odzyskania przejętych obiektów, a także ewakuacja rannych z pola walki.

Jak wyjaśnia kpt. Frankowski ćwiczenie prowadzone jest w kilku miejscach na raz, to nie tylko współpraca z Marynarką Wojenną, ale również z Siłami Powietrznymi, z którymi w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego ćwiczy 15 Pułk Przeciwlotniczy. Jest to także element współpracy międzynarodowej, ponieważ wspólnie z pododdziałami 16 Dywizji przez Mierzeję przeprawiać się będą żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Natomiast w Malborku trenują również żołnierze holenderscy.

Jest to wieloaspektowe ćwiczenie, które ma również swoją część ogniową realizowaną na poligonie w Orzyszu. W dniach 30-31 marca na OSPWL Orzysz swoje pierwsze strzelanie przeprowadzą nowoczesne koreańskie czołgi K2, które przeprowadzą trening ogniowy wspólnie z armatohaubicami K9

– kończy oficer prasowy 16. Dywizji Zmechanizowanej. 

 



Źródło: niezależna.pl

#16 dywizja #sprzęt wojskowy #WOT #Mierzeja Wiślana #Wojsko Polskie #manewry wojskowe #Marynarka Wojenna RP #NATO #batalionowa grupa bojowa

Paweł Kryszczak