Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej szef MSZ Zbigniew Rau i sekretarz stanu USA Antony Blinken zaznaczyli potrzebę skoordynowanych działań wspierających suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, potwierdzili, że jakakolwiek rosyjska agresja na Ukrainę spotka się z poważnymi konsekwencjami dla Rosji - przekazało MSZ.
Resort poinformował dziś, że Rau i Blinken przeprowadzili rozmowę telefoniczną na prośbę strony amerykańskiej.
Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych - podano w komunikacie - rozmawiali na temat bieżącej sytuacji bezpieczeństwa w Europie, w tym o eskalacji działań Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, a także podtrzymywaniu przez Białoruś ataku hybrydowego przy granicy z Polską.
MSZ przekazało, że sekretarz Blinken powtórzył słowa prezydenta USA Joe Bidena o zdecydowanej reakcji USA i sojuszników w przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie i Białorusi - informuje MSZ - sekretarz Blinken podkreślił rolę bliskiej współpracy sojuszniczej w ramach OBWE, po objęciu w styczniu 2022 roku rocznego przewodnictwa Polski w pracach organizacji.
"Rozmówcy zaznaczyli potrzebę skoordynowanych działań wspierających suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz potwierdzili, że jakakolwiek dalsza rosyjska agresja militarna na Ukrainę spotka się z poważnymi konsekwencjami dla Federacji Rosyjskiej" - czytamy w komunikacie.
- Konieczne jest zachowanie jedności, spójności i solidarności społeczności międzynarodowej wobec agresywnej postawy Kremla - powiedział Rau cytowany w komunikacie resortu.
Jak dodano, ministrowie zgodzili się także, że dialog ze stroną rosyjską musi opierać się o dwa równoważne filary: dyplomację i odstraszanie, bazować na zasadzie wzajemności, uwzględniać nasze obawy dotyczące działań Rosji, a także odbywać się w ścisłej i pełnej koordynacji między sojusznikami.
Władze w Kijowie informowały w poprzednim tygodniu, że 122 tysiące żołnierzy rosyjskich pozostają w odległości 200 km od granicy ukraińskiej. Armia rosyjska ogłosiła w sobotę, że po ćwiczeniach na południu Rosji - w rejonach graniczących z Ukrainą, w tym na anektowanym Krymie - wraca do miejsc stałej dyslokacji około 10 tysięcy żołnierzy.
Na tle tej znaczącej obecności wojskowej w rejonach nadgranicznych oraz trwającego konfliktu w Donbasie przedstawiciele Rosji, w tym prezydent Władimir Putin, mówią o "czerwonej linii", jaką byłaby dla Moskwy integracja Ukrainy z NATO.
Bieżąca sytuacja międzynarodowa była tematem dzisiejszej rozmowy telefonicznej min. @RauZbigniew z Sekretarzem Stanu USA @SecBlinken 🇺🇸. pic.twitter.com/wzwFUM4h43
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) December 28, 2021
Dziś wieczorem Blinken na Twitterze wyraził zadowolenie z rozmowy z polskim MSZ. "Polska zawsze będzie mieć niezmienne wsparcie USA dla bezpieczeństwa transatlantyckiego" - dodał.
Great speaking with Polish Foreign Minister Rau @RauZbigniew. Poland will always have the United States' unshakeable support for transatlantic security. We will continue to consult closely with Allies such as Poland in our diplomatic efforts to deter further Russian aggression.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) December 28, 2021