10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Od nowego roku wzrośnie akcyza na używki. Zmiany wymuszają regulacje Unii Europejskiej

Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycje podwyżek akcyzy na używki w latach 2022-2027. Zgodnie z ich założeniami, opublikowanymi w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, od 1 stycznia 2022 r. wzrośnie m.in stawka akcyzy na alkohol (o 10 proc.) a także na tzw. wyroby nowatorskie, poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc. Resort finansów uzasadnia inicjatywę legislacyjną, „potrzebą przygotowania się na podwyżkę minimum UE dla wyrobów tytoniowych, oraz wprowadzenia na poziomie UE opodatkowania dla wyrobów nowatorskich”.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/geralt

Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry, wyroby pośrednie, papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie. - W odniesieniu do wyrobów alkoholowych, ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania napojów alkoholowych - czytamy w projekcie MF.

Resort jednocześnie przypomina, że „ostatnia zmiana stawek akcyzy na ww. wyroby miała miejsce 1 stycznia 2020 r. i wynosiła 10 proc.”

Zgodnie z projektem, zmiana spowoduje „wzrost stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry i wyroby pośrednie o: 10% w 2022 r.” i co roku (w latach 2023-2027 będzie rosła o 5 proc.

Nowelizacja zakłada też podwyższenie od 2022 r. minimalnej stawki akcyzy na papierosy do 105% całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów oraz wprowadzenie od 2022 r. minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia  w wysokości 100% całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia.

Ponadto zaplanowano podwyższenie stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100% od 1 stycznia 2022 r. i co roku o 10% a w latach 2023-2027 i podwyższenie stawek akcyzy na papierosy i tytoń do palenia poprzez podniesienie stawki kwotowej co roku o 10% w latach 2023-2027.

W celu ochrony rynku sadowniczego i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej, z zakresu projektowanej indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5% (wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu).

- Wyłączenie obejmuje także akcyzę na płyny do papierosów elektronicznych i cygara i cygaretki, na które już obecnie stawki są wysokie w stosunku do innych wyrobów tytoniowych, a także na tle UE

- czytamy w projekcie zmiany ustawy o podatku akcyzowym.

Zdaniem ekonomisty, prof. Konrada Raczkowskiego, z którym rozmawialiśmy, w przypadku papierosów „zdecydowano się jedynie na kosmetyczną korektę akcyzy, podnosząc ją formalnie o 5 proc”. - Realnie zaś podwyżka będzie niższa, jeżeli uwzględnimy cenę netto promocji - mówi nam ekspert. 

Ubolewa jednocześnie, że resort „nie uwzględnił możliwości zmiany struktury zaadresowania całego podatku akcyzowego i powiązania wymiaru poboru z efektami zdrowotnymi i kosztami leczenia”, co jego zdaniem „przełożyłoby się na kilku miliardowe dodatkowe wpływy w kolejnych latach”. 

- Zdecydowano się jednocześnie na 50 proc. podwyżkę akcyzy na niszowy produkt jakim jest tytoń do podgrzewania, co świadczy o silnej walce konkurencyjnej pomiędzy koncernami tytoniowymi o utrzymanie i poszerzenie udziału w rynku

- zaznacza prof. Raczkowski.

Ekonomista podkreśla jednocześnie, że resort „nie zdecydował się na zaadresowanie dysproporcji w opodatkowaniu akcyzą e-papierosów”, gdzie – jak zauważa – „dysonans opodatkowania jest widoczny, a sposób naliczania akcyzy na płyny do e-papierosów jest niekorzystny dla polskich MŚP".

 



Źródło: niezalezna.pl,bip.kprm.gov.pl

po