Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Wystawa IPN w 30. rocznicę pielgrzymki papieża do Polski z 1991 roku

Przygotowaną przez IPN plenerową wystawę zdjęć i cytatów, które mają w 30. rocznicę tych wydarzeń przypominać o wizycie papieża Jana Pawła II w miastach północno-wschodniej Polski, otwarto w środę w Białymstoku. Po południu podobna ekspozycja zostanie otwarta również w Łomży, a w przyszłym tygodniu - w Olsztynie.

pixabay

Wystawa, którą można oglądać na terenie przylegającym do budynku kina Ton w centrum miasta, nosi tytuł "Oto czynię wszystko nowe. W rocznicę IV Pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny". W Łomży Jan Paweł II był 4-5 czerwca 1991 roku, w Białymstoku 5 czerwca, zaś w Olsztynie 5-6 czerwca.

Fotografie zebrane na ekspozycji pochodzą m.in. ze zbiorów prywatnych osób, które je IPN nadesłały, część wykonana została przez zawodowych fotografów. Można też znaleźć na niej opis przebiegu pielgrzymki do danych miast i cytaty z papieskich homilii wówczas wygłoszonych.

Autorka wystawy Patrycja Leszczyńska z białostockiego oddziału IPN dziękowała wszystkim, którzy udostępnili swoje fotografie i podzielili się wspomnieniami. Mówiła, że z homilii starała się wybrać cytaty uniwersalne, które mogłyby trafić do wszystkich, a na zdjęciach starała się pokazać też emocje pielgrzymów.

Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela mówił w czasie otwarcia wystawy, że misją Instytutu jest nie tylko - jak to ujął - "gromadzenie esbeckich akt, lustrowanie, pokazywanie komunistycznych konfidentów, ale również edukacja, przypominanie, upamiętnianie ważnych wydarzeń i postaci".

"Ekspozycję o czwartej pielgrzymce Ojca Świętego do ojczyzny (...) traktujemy też w kategoriach pokazania człowieka, który nie tylko głosił prawdy wiary, zaszczepiał w nas patriotyzm, umiłowanie do Boga i ojczyzny, ale również był wielkim orędownikiem odzyskania przez Polskę niepodległości (...). Był też tym, który poza Polską, ale i w Polsce, również tej komunistycznej, walnie przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości"

- mówił Kardela.

Administrator Archidiecezji Białostockiej bp Henryk Ciereszko przypomniał, że w czasie pobytu w Białymstoku w 1991 roku Jan Paweł II ustanowił diecezję białostocką (od marca 1992 roku podniesioną do rangi archidiecezji). Mówił, że taka wystawa jest potrzebna, zwracał uwagę na jej aspekt edukacyjny, zwłaszcza dla młodego pokolenia. "Abyśmy żyli tym, co nam pozostawił Ojciec Święty w swoim nauczaniu, gestach wobec nas" - mówił bp Ciereszko.

"W pewnych okresach historia przyspiesza i pewne osoby, które w tamtych czasach odgrywają ważną rolę, tę historię również w swoisty sposób przyspieszają. Na pewno Jan Paweł II był taką osobą" - dodał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W Białymstoku i Łomży wystawę można oglądać do końca czerwca; w Olsztynie - do 22 czerwca.

Białystok Jan Paweł II odwiedził 5 czerwca 1991 roku. Odprawił wówczas mszę św. na białostockim lotnisku Krywlany (według szacunków, wzięło w niej udział 300 tys. osób), beatyfikując też wtedy zakonnicę Bolesławę Lament, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny.

Podczas wizyty w Białymstoku papież ustanowił oficjalnie diecezję białostocką i otworzył synod diecezjalny. Odwiedził też cerkiew Św. Mikołaja, poświęcił i odsłonił pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp