Jak wynika z ustaleń włoskiej Gwardii Finansowej, 101 mafiosów z Kalabrii pobierało od państwa dochód obywatelski dla najuboższych. Wśród nich byli także bossowie tamtejszej mafii. Łącznie mafiosom wypłacono ponad pół miliona euro.
Dochód obywatelski został wprowadzony przez pierwszy rząd Giuseppe Contego w 2018 roku. Był to flagowy element programu koalicyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd. Kilka milionów najuboższych otrzymuje zapomogę w wysokości do 780 euro miesięcznie. W przypadku rodzin jest to 1 180 euro.
Rząd zapewniał, że będą prowadzone skrupulatne kontrole, by nie dopuścić do tego, aby pomoc ta trafiła do osób, którym nie przysługuje.
W Kalabrii na południu przez wiele miesięcy dochód otrzymywało 101 bossów i szeregowych członków mafii - ustalono to podczas operacji Gwardii Finansowej z miasta Reggio Calabria pod kryptonimem "Mala Civitas" (złe obywatelstwo). Funkcjonariusze odkryli, że jako ubodzy wymagający wsparcia państwa figurowali bossowie gangów z kolebek mafii w Gioia Tauro i innych miastach.
Pomoc otrzymywali między innymi synowie potężnego przemytnika kokainy Roberto Pannunziego pseudonim "Bebe", uważanego przez śledczych za "włoskiego Pablo Escobara" - podały media.
Policja skarbowa zawiadomiła natychmiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Inps, który ma wszcząć procedurę cofnięcia zasiłków dla ludzi 'ndranghety.
Dotychczas wypłacono mafiosom łącznie 516 tys. euro.