Szczątki 16 niezidentyfikowanych żołnierzy, z których 15 odnaleziono w okolicy Zielonych Jezior, a jednego w miejscowości Punżanka, spoczęły na cmentarzu w Balingródku na Litwie. – Pochowaliśmy ich skromnie, ale godnie. Dla miejscowej ludności było to ważne wydarzenie – mówi dr Leon Popek, kierownik Wydziału Kresowego Biura Identyfikacji i Poszukiwań IPN, który już trzeci rok prowadzi poszukiwania na Litwie.
Jak powiedział podczas mszy św. pogrzebowej ks. Ryszard Pieciun, proboszcz miejscowej parafii, uroczystość była lekcją patriotyzmu i miłości do ojczyzny. – Uroczystość ma szczególny charakter. Dzięki niej dotykamy historii i przeszłości, bez której nie ma przyszłości – powiedział duchowny. – Wszyscy, których pożegnaliśmy w Balingródku, są bezimienni. Nie musi jednak tak pozostać. Będziemy robili kwerendę archiwalną, szukali nowych wiadomości. Pobraliśmy materiał DNA i jeśli tylko pojawi się szansa, przywrócimy im tożsamość – wyjaśnia „Gazecie Polskiej Codziennie” dr Leon Popek.
O tym, że nawet po latach możliwe jest uzyskanie nowych informacji, najlepiej świadczy historia poszukiwań na Majaku w Ejszyszkach. Zupełnie nieoczekiwanie pojawiła się szansa na zidentyfikowanie trzech żołnierzy, którzy zostali odnalezieni tam w 2009 r. – 10 lat temu, w czasie prowadzonych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa poszukiwań por. Jana Borysewicza „Krysi”, w studni na Majaku odnaleziono szczątki trzech osób. Badania DNA nie potwierdziły jednak, że wśród nich są jego szczątki, dlatego wszyscy zostali pochowani jako żołnierze nieznani. Niedawno zostały odnalezione nowe dokumenty. Jedna z sanitariuszek w swojej relacji podała, że do tej studni wrzucono zwłoki trzech młodych żołnierzy: 20-letniego por. Edmunda Szkiłądzia pochodzącego z miejscowości Puziele, 17-letniego Józefa Mindziuka oraz Kazimierza Nowickiego, również 17-latka. Poszukujemy rodzin tych osób. Mamy nadzieję, że uda nam się zidentyfikować odnalezionych w 2009 r. żołnierzy, a ich groby przestaną być bezimienne – mówi pracownik IPN.
Poszukiwania na Litwie Wydział Kresowy IPN rozpoczął latem 2017 r. Archeolodzy dokonali ekshumacji wielu szczątków, z których dotychczas udało się zidentyfikować dwie osoby.
Tymczasem w sobotę w Ejszyszkach na Litwie odbędą się uroczystości pogrzebowe czterech nieznanych żołnierzy AK, których szczątki zostały odnalezione w czasie prac w 2018 r. na terenie rejonu solecznickiego.