13 kwietnia 2010 r., trzy dni po katastrofie smoleńskiej, do Warszawy wróciła trumna z ciałem Marii Kaczyńskiej, a Polacy spontanicznie przywitali ją, rzucając na trasie przejazdu karawanu tulipany – ulubione kwiaty Pani Prezydentowej. Tamto wydarzenie zapoczątkowało nową tradycję i dziś - w sobotę - jak co roku, warszawiacy udekorują tulipanami ulicę przed Pałacem Prezydenckim, aby upamiętnić tragicznie zmarłą Pierwszą Damę.
Każdy by się czuł wzruszony i wyróżniony – mówiła skromnie i łagodnie Maria Kaczyńska, gdy w 2008 r. jednej z odmian tulipanów nadawano jej imię. Uroczystość odbywała się w Polsce, jednak pomysł zrodził się w Holandii. To tam jeden z najsłynniejszych holenderskich kwiaciarzy Jan Ligthart stworzył specjalny gatunek kremowo-żółtych kwiatów, jaśniejszych na końcach.
– Najpierw czytałem dużo o Marii Kaczyńskiej w internecie, żeby się dowiedzieć, jaka to osoba i co lubi. I wtedy w mojej głowie pojawiła się myśl, że to musi być kremowy tulipan, który jednocześnie jest delikatny, ale kryje w sobie siłę i stanowczość
– mówił wówczas hodowca tulipanów.
Polacy pamiętali o tej historii, co udowodnili już trzy dni po katastrofie smoleńskiej. Gdy trumna z ciałem Marii Kaczyńskiej przyleciała do Warszawy 13 kwietnia 2010 r., dziesiątki tysięcy ludzi rzucały żółte tulipany na całej trasie konduktu. To było spontaniczne wydarzenie, które zapoczątkowało nową, wzruszającą tradycję.
W pierwszą rocznicę tej inicjatywy Polacy znowu licznie przybyli na Krakowskie Przedmieście z kwiatami, jednak miejskie służby porządkowe podlegające prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz bardzo utrudniały uhonorowanie śp. Pani Prezydentowej. Tulipany były systematycznie zbierane i wywożone. A nieugięci warszawiacy rozkładali przed Pałacem Prezydenckim nowe.
Dzisiaj już bez obaw można składać tulipany przed pałacem, do czego serdecznie zapraszamy. Spotkajmy się w sobotę na Krakowskim Przedmieściu punktualnie o godz. 12, by wspólnie oddać cześć pamięci naszej Pierwszej Damy.
– Przychodząc co roku 13 kwietnia przed Pałac Prezydencki, przyczyniliśmy się do powstania przepięknej tradycji. Te kwiaty upamiętniają wielką damę, kogoś, kto współtworzył historię Polski, a jednocześnie był klasą samą w sobie. Ta inicjatywa zachwyca również zagranicznych turystów, którzy wielokrotnie pytali nas, dlaczego kładziemy na ulicy tulipany. Gdy opowiedzieliśmy im całą historię, byli w szoku, że w taki sposób można czcić pamięć o swoich rodakach. Pielęgnujmy nadal tę tradycję
– powiedział red. naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.
Serdecznie polecamy weekendowe wydanie "Codziennej" z dodatkiem "Niecodzienna Gazeta Polska".
— GP Codziennie (@GPCodziennie) 12 kwietnia 2019
Więcej jak zawsze na naszej stronie https://t.co/1HYRtWiDJA #GPC pic.twitter.com/Bgi1jUJIxs