10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Alarm dla Kościoła: klęska przyjdzie z wewnątrz? KSIĄŻKA

Jeśli Duch Święty mówi przez lud Boży, to nie wiem, czy coś innego niż książka Pawła Milcarka i Tomasza Rowińskiego „Alarm dla Kościoła. Nowa reformacja?” mogłoby być Jego wyrazem.

Czy czeka nas "nowa reformacja"? Zastanawiają się autorzy książki "Alarm dla Kościoła"
Czy czeka nas "nowa reformacja"? Zastanawiają się autorzy książki "Alarm dla Kościoła"
fot. Pixabay

Kościół przenikają dziś potężne wstrząsy. W miejsce marksizmu i komunizmu pojawił się liberalny nihilizm, przybierający się w różne szaty, od centrystycznych po skrajnie lewicowe. Jego fundamentem stał się relatywizm, który w polityce zaczęto traktować jako podstawową wartość demokracji. Niezwykle ważne jest, że w Kościele są wierni, którzy rozumieją, iż klęska przyjdzie z wewnątrz, nie z zewnątrz Kościoła. Piszą tak:

Dlaczego właśnie teraz? Dlaczego robimy to w czasach, gdy wciąż tyle jest w świecie entuzjazmu związanego z pontyfikatem papieża Franciszka? Przyczyna jest dość prosta, uważamy, że obecnie życie Kościoła wypełniają coraz bardziej niepokojące pomruki, wstrząsy i obawy. Niestety, nie są to jedynie zwykłe napięcia między Kościołem i światem. Teraz źle się dzieje w samym Kościele, wśród ludzi przyznających się do wiary, a z wnętrza Kościoła wychodzą zgorszenia, niejasności i afery. Wydaje się bowiem, że przyszły czasy, o których mówił Benedykt XVI w 2010 r. w drodze do Fatimy: »największe prześladowanie Kościoła nie przychodzi od jego nieprzyjaciół zewnętrznych, lecz rodzi się z grzechu w Kościele«. Chodzi więc o niewiarę, zepsucie, obojętność, które w różny sposób zaczynają o sobie dawać znać w wielkiej społeczności Kościoła i naszych mniejszych społecznościach kościelnych. Tylko w ostatnich kilkunastu miesiącach nastąpiło jakieś groźne przyspieszenie autodestrukcji życia katolickiego.

Książka jest cyklem 14 wywiadów przeprowadzonych przez Pawła Milcarka i Tomasza Rowińskiego z duchownymi oraz osobami świeckimi mocno zaangażowanymi w życie Kościoła. Każdy rozdział poprzedza sformułowanie problemu nękającego Kościół katolicki, a po niej następuje podsumowanie, czasem pojawiają się pomysły rozwiązań.

Książka wpisuje się w powszechną dyskusję o funkcjonowaniu Kościoła katolickiego w Polsce. Porusza trudne tematy, również o nadużyciach duchownych. Potrzeba ich wyjaśnienia ostatnio nasiliła się w Polsce. Równocześnie społeczeństwo polskie głęboko przeżywało Światowe Dni Młodzieży w Panamie – znak radosnego i pięknego chrześcijaństwa doświadczanego przez ludzi młodych, znak wiosny Kościoła. Oznacza to, że wielu młodych potrzebuje Kościoła oczyszczonego, przyjaznego i miłującego. Nie można już dłużej tłumaczyć napięć i skandali niechęcią laicyzujących się społeczeństw do wiary i instytucji Kościoła. Cytując Benedykta XVI:

Największe prześladowanie Kościoła nie przychodzi od jego nieprzyjaciół zewnętrznych, lecz rodzi się z grzechu w Kościele.

Równocześnie toczy się fundamentalna dyskusja o przyszłości wiary i jej przeżywaniu, o formowaniu katolickiego światopoglądu, o kształceniu i formowaniu duchownych, o uczestnictwie instytucji Kościoła w edukacji dzieci i młodzieży.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

#Tomasz Rowiński #Paweł Milacrek #Benedykt XVI #Franciszek #Duch Święty #Alarm dla Kościoła

redakcja,eRT