Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

O przyszłości świata mediów

Kilkuset przedstawicieli świata polityki, biznesu oraz mediów z 60 krajów przyjechało pod koniec maja do Ałmatów w Kazachstanie, by dysktować na tematy związane z rolą mediów we współczesnym świecie.

A .Ratajczyk

Organizowana od 2002 r.   konferencja The Eurasian Media Forum /EAMF/ stała się ważnym miejscem wymiany  poglądów między dziennikarzami, wydawcami i  zarządzaącymi biznesem medialnym a światowymi liderami  opinii. Nic więc dziwnego, że w kazachstanskim forum chętnie  uczestniczą politycy  najwyższego szczebla,   obecni lub byli szefowie rządów, ministrowie. Nie brakuje też znanych nazwisk ze świata nauki czy kultury, w tym laureatów  Nagrody Nobla.  


Zgromadzeni na tegorocznej konferencji  eksperci   z różnych dziedzin dyskutowali nie tylko o problemach świata mediow, ale także o globalnych wyzwaniach, związanych z polityką światową  czy zmianami klimatycznymi. I  jak zauważył moderator sesji plenarnej  Riz Khan, znany miedzynarodowy dziennikarz, producent filmowy,  te dwie dziedziny   mają  wiele wspólnego.

- W momencie,   gdy klimat na świecie  się ociepla to globalna polityka wydaje się oziębia -  stwierdził Khan. Powrót do „zimnej wojny”  widać  w retoryce miedzy  światowymi  liderami, w sankcjach  politycznych i gospodarczych i ograniczeniach   nakładanych w niektórych krajach na media.


Dr Dariga Nazarbayeva, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego EAMF, zwróciła uwagę na to, jak świat się zmienił w ciągu 15 lat, tj. od czasu zorganizowania pierwszego forum. Zmiany te są  m. in. efektem  rewolucji technologicznej, pojawieniu lub upowszechnieniu nowych możliwości i metod  komunikacji,  które  największy wpływ wywarły  na młode pokolenie.  Z kolei Kairat Abdrakhmanov,  minister spraw zagranicznych Kazachstanu, przyznał, że sytuacja polityczna świata nie jest  stabilna. Jest więcej strachu, rywalizacji  i spadek zaufania w międzynarodowych relacjach.


Na problem niskiego poziomu  zaufania miedzy rządzącymi a społeczeństwami wskazał też były premier Włoch Matteo Renzi.

– My potrzebujemy innych relacji miedzy obywatelami a rządami.  I to wszędzie, od Chin do USA – powiedział Renzi.

Jego zdaniem, dużą role w odbudowie prawidłowych relacji oraz powrotu do systemu   wartości mogą odegrać media.


Podobnego zdania było też  wielu innych uczestników  konferencji w Ałmatach, którzy wskazywali, że znaczenie  przekazywania rzetelnej informacji przez profesjonalnych dziennikarzy wzrosło w erze social  mediów  oraz fake-newsów, które coraz bardziej  wpływają  na naszą rzeczywistość.

Sporo uwagi podczas forum  poświęcono  problemom i wyzwaniom, z jakim musi się zmierzyć Unia Europejska.  Deborah Bergamini, włoska dziennikarka i parlamentarzystka, stwierdziła, ze projekt utworzenia  Unii,  mimo popełnienia  pewnych błędów, okazał się dużym sukcesem. Ale  trzeba pamiętać  o problemach, które wciąż  czekają  na rozwiązanie,  jak terroryzm, emigracja, kryzys finansowy, ruchy niepodległościowe. 


Korespondencja z Ałmatów

 



Źródło: niezalezna.pl

#Kazachstan #media

Andrzej Ratajczyk