Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Desperackie ruchy "nadzwyczajnej kasty". Zablokują działanie nowego Sądu Najwyższego?

Dziś wchodzi w życie znowelizowana ustawa o Sądzie Najwyższym. Najprawdopodobniej jednak na długo jej przepisy pozostaną tylko na papierze. Winę ponoszą za to elity sędziowskie, które zastosowały obstrukcję wobec reformy wymiaru sprawiedliwości.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Nowe zasady funkcjonowania Sądu Najwyższego obowiązują od dziś, wraz z wejściem w życie reformy SN wniesionej do Sejmu przez prezydenta i uchwalonej z poprawkami PiS‑u. Zanim ruszy SN w nowej formule organizacyjnej, Krajowa Rada Sądownictwa powinna powołać do jego składu 110 nowych sędziów. Procedury wyboru nie można jednak zacząć, bo od 7 marca I prezes SN Małgorzata Gersdorf uchyla się od zwołania pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa. Bez nowych sędziów SN nie nastąpi też wybór nowego I prezesa tego sądu.

Jak podkreśla w rozmowie z „Codzienną” poseł PiS‑u Krystyna Pawłowicz, I prezes SN sparaliżowała organy konstytucyjne państwa.

– Bezkarność I prezes spowoduje zablokowanie dwóch organów konstytucyjnych, KRS i SN. Zgadzam się z ministrem Ziobrą, że I prezes SN powinna się liczyć z odpowiedzialnością dyscyplinarną, być może pozbawieniem stanu spoczynku. Szkody, do jakich doprowadza jej działanie, są niezwykle demoralizujące. Swoimi działaniami demonstruje ona, że można całkowicie lekceważyć organa sprawiedliwości i im szkodzić – mówi prof. Pawłowicz.

Wskazuje, że postępowanie Gersdorf obniża autorytet sędziowski. – Nie można się dziwić, że o sędziach mówi się jak o ludziach działających poza prawem, którzy swoje porachunki załatwiają, wykorzystując do tego swoje państwowe funkcje i korzystając z ogromnej władzy, którą mają – ocenia poseł.

Jednocześnie wyraża przekonanie, że paraliż Sądu Najwyższego nie będzie trwał długo.

– Obowiązkiem prezydenta i ministra sprawiedliwości jest, by jak najszybciej doprowadzić do funkcjonowania Sądu Najwyższego w zgodzie ze znowelizowanym prawem – mówi Pawłowicz.

Zmieniona ustawa o Sądzie Najwyższym wprowadza do niego m.in. izbę dyscyplinarną badającą przewinienia przedstawicieli korporacji prawniczych. Nowa formuła SN pozwoli też poszkodowanym przez sądy wnosić skargi nadzwyczajne w sprawach, w których organy wymiaru sprawiedliwości wydały prawomocne wyroki z naruszeniem prawa.

Zwłoka ze strony prezes Małgorzaty Gersdorf oddala perspektywę realizacji przepisów nowej ustawy o SN.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#Sąd Najwyższy #Małgorzata Gersdorf

​Maciej Marosz