Obchody rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny i Romana Dmowskiego pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. „Tu 79 lat temu odchodził jeden z największych patriotów naszej ojczyzny” – powiedział podczas kazania. Po mszy, pod tablicą upamiętniającą Dmowskiego w dworku rodziny Lutosławskich w Drozdowie, złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.
Senator Jan Żaryn powiedział podczas uroczystości, że Roman Dmowski
w wieku dwudziestu paru lat podjął decyzję, która była decyzją na całe życie (...), oddał swoje życie Polsce, swojej ojczyźnie i był w tym wyborze konsekwentny. Do końca był człowiekiem oddanym sprawie polskiej.
Dalsza części uroczystości odbyła się w Łomży, w Liceum Katolickim im. Kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie prof. Żaryn wygłosił wykład, podczas którego wspominał m.in. o ważnym punkcie, jakim było stworzenie Obozu Narodowo-Demokratycznego, dzięki temu można było „wprowadzić w publicystyce kierowanej do polskiej inteligencji wszechpolskość i wszechstanowość”.
„Wszechpolskość” mówiła o jednej polityce polskiej mimo trzech zaborów, która miała prowadzić do niepodległości, zaś „wszechstanowość” o jednym interesie narodu. Jak powiedział profesor „nie ma interesów klasowo-warstwowych, tylko jest interes narodu, a on nakazuje budowanie z warstw ludowych nowoczesnego narodu”.
Pogrzeb Romana Dmowskiego
Roman Dmowski urodził się 9 sierpnia 1864 r. w Kamionku (obecnie część Warszawy). Był głównym ideologiem polskiego nacjonalizmu, przywódcą obozu narodowego, dyplomatą, współtwórcą niepodległej Polski. Wraz z Ignacym Paderewskim byli delegatami odradzającej się Rzeczypospolitej na konferencję pokojową w Paryżu. Ich podpisy widnieją pod Traktatem Wersalskim, który przywrócił państwo polskie na mapy polityczne świata po 123 latach zaborów.
Roman Dmowski zmarł po długiej chorobie 2 stycznia 1939 r. w Drozdowie koło Łomży. Pochowany został na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.