W Wigilię przy pomniku polskiego wieszcza zebrało się ponad 100 osób. Złożono wiązankę białych i czerwonych róż oraz zapalono znicze. W tym roku mija 219. rocznica urodzin poety, przypadających właśnie w Wigilię Bożego Narodzenia. Uczestnicy uroczystości najpierw modlili się w stołecznym kościele pod wezwaniem świętych Szymona i Heleny, a potem przeszli pod pomnik, gdzie rozpoczęło się wspólne kolędowanie.
Inicjator tego wydarzenia, ksiądz Władysław Zawalniuk, proboszcz kościoła, przypomniał, że to już dziesiąte kolędowanie pod pomnikiem Mickiewicza.
Dziękujemy Bogu, że tyle lat my tu przychodzimy. Postać Adama Mickiewicza łączy.
– stwierdził proboszcz.
fot. Polina Juckiewicz/znadniemna.pl
Ambasador Polski na Białorusi Konrad Pawlik zwrócił uwagę, że dobrze się stało, iż w Wigilię Bożego Narodzenia przy pomniku wieszcza mogą spotkać się Polacy, Białorusini oraz przedstawiciele innych narodów .
Adam Mickiewicz łączył Polaków, Białorusinów, Litwinów i inne narodowości naszego regionu.
– powiedział dyplomata.
fot. Polina Juckiewicz/znadniemna.pl
Na uroczystości obecna była również prezes Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Mińsku Helena Marczukiewicz, która sama pochodzi z okolic mickiewiczowskiego Nowogródka.
Każdego roku 24 grudnia przychodzimy tu pod pomnik z wielką przyjemnością na spotkanie z naszym rodakiem.
– dodała.
fot. Polina Juckiewicz/znadniemna.pl
Na kolędowaniu pod pomnikiem Adama Mickiewicza obecni byli również przedstawiciele białoruskiej inteligencji, między innymi przewodniczący Białoruskiej Fundacji Kultury Tadeusz Strużecki i były minister kultury Białorusi Anatol Butewicz.
Spotkanie wigilijne w dniu urodzin Wieszcza pod jego pomnikiem stało się też okazją do recytowania wierszy Adama Mickiewicza przez uczniów działających w Mińsku polskich placówek oświatowych.
fot. Polina Juckiewicz/znadniemna.pl
Wiersze poety recytowali m.in. uczniowie, działającej przy Oddziale ZPB w Mińsku Szkoły Społecznej Języka Polskiego: Paulina Czerniawska, Paulina Pokładok oraz uczeń Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Mińsku Eugeniusz Jepifanow (zeszłoroczny zdobywca II miejsca w białostockim finale konkursu recytatorskiergo „Kresy” i tegoroczny zdobywca III miejsca w ogólnobiałoruskim etapie eliminacji do tegoż konkursu).