Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Sakiewicz o „śmieciowej” polityce Rafała Trzaskowskiego: Warszawa tonie w śmieciach i szambie

- Warszawa tonie w śmieciach i szambie, które wylewa się do Wisły i prawdę mówiąc, mimo że ja nie głosowałem na pana Trzaskowskiego i nie jestem jego fanem, to mnie to wcale nie pociesza, że jest coraz gorzej - ocenił dziś na antenie TVP Info Tomasz Sakiewicz. Publicysta komentował m.in. kontrowersyjną kampanię stołecznego ratusza dot. podwyżki cen za wywóz odpadów.

Tomasz Sakiewicz
Mariusz Trolinski/Gazeta Polska

Jak informował wczoraj portal TVP Info, za kampanię reklamową stołecznego ratusza na temat opłaty śmieciowej, pod hasłem "Nowa ustawa nie pozwala miastom dopłacać z budżetu" (do opłat za śmieci) warszawiacy zapłacili blisko milion złotych.

W odpowiedzi na pytanie w sprawie łącznego kosztu kampanii i okresu jej trwania, władze Warszawy poinformowały: „Jak wynika z odpowiedzi przekazanej przez ratusz, ma ona być prowadzona przez cztery i pół miesiąca: od 16 grudnia 2020 r. do końca kwietnia 2021 r., a jej koszt wynosi 832 896,52 zł”- przekazał ratusz.

Wielu komentatorów podkreśla, że kampania stołecznego ratusza wprowadza mieszkańców w błąd, próbując przerzucić odpowiedzialność za monstrualne podwyżki cen za wywóz śmieci na rząd.

Kontrowersyjną i kosztowną akcję władz Warszawy komentował dziś na antenie TVP Info redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.

Publicysta przyznał, że mimo iż on sam nie mieszka na stałe w stolicy, to docierają do niego głosy coraz bardziej zirytowanych warszawiaków. – O tym, że doszło do takiej katastrofy, czyli wielokrotnego podniesienia cen śmieci, dowiedziałem się, jak do jednego z moich krewnych przyszedł rachunek. On nie rozumiał, dlaczego ma nagle płacić kilka razy więcej za śmieci – relacjonował.

Wskazał, że powiązanie cen za wywóz odpadów ze zużyciem wody może być dla wielu osób bardzo krzywdzące. 

- Tu przyjęto wiele bardzo niekorzystnych wskaźników, które uderzyły w kieszenie warszawiaków. Pytanie – dlaczego tak musi być? Wszystko można wytłumaczyć kosztami, ale jak się wydaje pieniądze na takie bzdety, jak kampanie poszukiwania ludzi, kiedy była ustawa o śmieciach, no to potem trzeba z czegoś te rachunki zapłacić

- tłumaczył.

Jak dodał, w cenie za wywóz śmieci, mieszkańcy „płacą też za tę kampanię”. – Śmieciowa kampania, za to nie śmieciowe opłaty i mamy teraz efekty – zauważył.

- Te palety na środku [Placu Bankowego w Warszawie-red.], kozy w środku Wisły, pomijając katastrofy ekologiczne, które kosztują Warszawę, no to to wszystko powoduje, że w opłatach postojowych [za parkowanie-red.], mandatach, kosztach śmieci, oni po prostu próbują „dzierzgać” ten budżet. Pomijam dofinansowanie byłych esbeków zamieszanych w bardzo ciemne sprawy, czy bojówek. Przecież pieniądze nie biorą się z powietrza

- wskazywał Sakiewicz.

Jego zdaniem, m.in. za tego rodzaju wydatki urzędu miasta musza obecnie płacić mieszkańcy stolicy.

- Jakoś ta Warszawa tonie w śmieciach i szambie, które wylewa się do Wisły i prawdę mówiąc, mimo że ja nie głosowałem na pana Trzaskowskiego i nie jestem jego fanem, to mnie to wcale nie pociesza, że jest coraz gorzej

- przyznał dziennikarz.

W jego ocenie „miliony ludzi cierpią w Warszawie kompletną nieudaczność w zarządzaniu”. - Pomysły zupełnie z kosmosu, jakby jacyś niedojrzali ludzie dorwali się do ratusza – mówił.

Odnosząc się do wydatkowania przez miasto na kampanię dot. cen śmieci niemal miliona złotych w czasie trwającej pandemii, naczelny „GP” wskazał, że środki te można było przeznaczyć np. „na zachęcanie ludzi do szczepień”. – To byłyby najlepiej wydane pieniądze, bo od tego jak szybko się zaszczepimy zależy zakończenie różnych ograniczeń, które np. bardzo uderzają w restauratorów warszawskich, bardzo uderzają w handel w Warszawie, a wcześniej w salony kosmetyczne, czy fryzjerów – przekonywał.

- Ale kampanie na rzecz szczepień byłyby korzystne społecznie i bardzo uzasadnione. Natomiast kampania na rzecz tłumaczenia, że „to nie moja ustawa” - chociaż to w zasadzie to ustawa pana Trzaskowskiego, bo to jego koledzy uchwalili tę ustawę – to to jest absurd. Kolejna „strefa relaksu”, tylko tym razem w śmieciach zrobiona

- ocenił Tomasz Sakiewicz.
 

- Zastanawiam się, co jeszcze ratusz może wymyślić i jaka jest cierpliwość warszawiaków, bo to naprawdę z bzdury w bzdurę popadamy - podsumował.


Od kwietnia tego roku w Warszawie obowiązują nowe zasady naliczania opłat za gospodarowanie odpadami. Rada m.st. Warszawy, głosami rządzącej KO zadecydowała o wprowadzeniu metody naliczania opłaty od ilości zużytej wody. Mieszkańcy nieruchomości jednorodzinnych i wielolokalowych domów zapłacą za śmieci licząc 12,73 zł za 1 m sześc.

Natomiast, jeśli w nieruchomości nie ma wodomierza albo nie jest ona podłączona do sieci wodociągowej, opłata będzie naliczana według wzoru: liczba mieszkańców razy 4 m sześc. wody razy 12,73zł. Co w przypadku domu zamieszkałego przez pięcioosobową rodzinę da ok. 250 zł.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#śmieci #opłata za wywóz śmieci #Tomasz Sakiewicz #Rafał Trzaskowski #polityka #Polska #Warszawa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Przemysław Obłuski
Wczytuję ocenę...
Wideo