"Absolutnie nie do zaakceptowania" są przepisy zaproponowane przez posłów Polski 2050-TD i KO ws. wiatraków - uważa minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Polityk na antenie radia WNET przyznała wprost, że poselski projekt ustawy uderza w bezpieczeństwo energetyczne Polski.
"Jeśli chodzi o wiatraki, to nowe przepisy zaproponowane przez KO, są absolutnie nie do zaakceptowania. Projekt nie wyklucza wywłaszczeń, ponadto zniesiono wpływ sąsiednich gmin, a udział społeczeństwa został mocno ograniczony"
Minister @AnnaTrzeciakow3 w @RadioWNET: Jeśli chodzi o wiatraki, to nowe przepisy zaproponowane przez KO, są absolutnie nie do zaakceptowania. Projekt nie wyklucza wywłaszczeń, ponadto zniesiono wpływ sąsiednich gmin, a udział społeczeństwa został mocno ograniczony.
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) December 4, 2023
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska dodała, że "ustawa wiatrakowa Koalicji Obywatelskiej wyraźnie uderza w bezpieczeństwo energetyczne Polski". Jej zdaniem z tej ustawy skorzystają tylko inwestorzy.
"Obecny rząd, chcąc zapewnić obywatelom poczucie bezpieczeństwa, będzie apelował do komisji, żeby przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie"
Szefowa resortu klimatu i środowiska @AnnaTrzeciakow3 w @RadioWNET: Ustawa wiatrakowa Koalicji Obywatelskiej wyraźnie uderza w bezpieczeństwo energetyczne Polski. Z tej ustawy skorzystają tylko inwestorzy. Obecny rząd, chcąc zapewnić obywatelom poczucie bezpieczeństwa, będzie…
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) December 4, 2023
I dodała, że "w przeciwieństwie do rządowego projektu propozycje regulacji opracowanych przez KO zakładają mrożenie cen energii na poziomie tegorocznym nie przez cały 2024 r., ale tylko do połowy przyszłego roku".
"Nowa ustawa mrozi ceny energii nie dla wszystkich, nie ma np. MŚP. W mojej opinii jest to nieodpowiedzialne"
Grupa posłów Polski 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r., który zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Projekt ma umożliwić m.in. budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m np. parków narodowych czy zabudowań.
Zobacz też: