Już od poniedziałku w czterech województwach (mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie i dolnośląskie) rozpoczynają się ferie zimowe. Czas wolny od nauki czy zajęć na uczelni to dobry moment, by rozpocząć przygodę z wojskiem. Z taką propozycją wychodzą do ochotników Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), zachęcając, by najbliższy czas spędzić na poligonie i odbyć 16-dniowe szkolenie podstawowe. Szkolenia zaplanowano w całej Polsce, analogicznie do terminu ferii w danym województwie. – W ramach "szesnastki" szkolimy z podstaw posługiwania się bronią, prowadzimy szkolenia strzeleckie z nowo wcielonymi do armii ochotnikami. Jest też sporo taktyki, pokonywania terenu różnymi sposobami: od biegania po czołganie się. Są też podstawy udzielania pomocy na polu walki – wyjaśnia w rozmowie z portalem Niezależna.pl ppłk Robert Pękala, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT).
Już w ten weekend, w siedmiu brygadach WOT rozpocznie się kolejna edycja projektu "Ferie z WOT”, skierowanego przede wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów oraz nauczycieli.
To nasze podstawowe 16-dniowe szkolenie. Przypada ono tak jak ferie w poszczególnych województwach i jest skierowane do uczniów, którzy mają ukończone 18 lat, do studentów i nauczycieli. Generalnie w ramach "szesnastki" szkolimy z podstaw posługiwania się bronią, prowadzimy szkolenia strzeleckie z nowo wcielonymi do armii ochotnikami. Jest też sporo taktyki, pokonywania terenu różnymi sposobami: od biegania po czołganie się. Są też podstawy udzielania pomocy na polu walki. Jednym słowem – to 16 dni intensywnego szkolenia, od rana do wieczora.
Ochotnik, który chce odbyć 16-dniowe szkolenie w ramach WOT, musi zgłosić się do Wojskowego Centrum Rekrutacji (WCR). Tam przechodzi badania lekarskie, czy jest gotowy do służby w armii, przechodzi też badania psychologiczne. Następnie dostaje z WCR skierowanie na szkolenie. I z tym skierowaniem przychodzi do nas. Wszystkie podstawowe dokumenty przedstawia w WCR (dowód osobisty, książeczkę wojskową, CV, świadectwa potwierdzające wykształcenie, dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje etc.)
Pełna lista Wojskowych Centrów Rekrutacji dostępna jest na stronie wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem/centra-rekrutacji/
Po przejściu niezbędnych etapów kwalifikacji, ochotnik stawia się na szkolenie do WOT. Co powinien ze sobą mieć?
Jeżeli chodzi o dokumentację, to tylko wspomniane skierowanie i dowód osobisty. Ponadto musi mieć ze sobą podstawowe przybory higieniczne, bieliznę, ważne jest też obuwie sportowe, ponieważ dopuszcza się możliwość odbycia porannego rozruchu, dawniej nazywanego zaprawą, właśnie w takim obuwiu. Do tego przydatna może być latarka oraz telefon komórkowy z ładowarką.
Żołnierz pierwszego dnia szkolenia otrzymuje broń, umundurowanie wojskowe i wyposażenie – buty, hełm, ocieplacz, kurtkę, rękawice itd. W tym umundurowaniu szkoli się przez cały okres. Cały czas ma przy sobie również broń, nie zdaje jej przez 16 dni. W tym czasie uczy się ją rozkładać, składać i konserwować, a także strzela z różnych pozycji na strzelnicy.
Szesnastego, ostatniego dnia szkolenia, ochotnik składa przysięgę wojskową i staje się żołnierzem WOT. Otrzymuje książeczkę wojskową, w której ma wbite, że złożył przysięgę i jest żołnierzem służby terytorialnej.
Szkolenie podstawowe jest po to, by przygotować żołnierza do dalszego etapu szkolenia. Potem w skali roku, raz w miesiącu na dwa dni (sobotę-niedzielę) jest powoływany, by doskonalił swoje umiejętności strzeleckie i taktyczne. Będzie przygotowywany do określonej funkcji, którą będzie pełnić w składzie sekcji lekkiej piechoty. Może to być np. obsługa radiostacji, karabinu maszynowego czy medyk pola walki.
– mówi rzecznik DWOT. Dodaje, że zawsze jest możliwość rezygnacji ze służby.
Jeżeli po tych 16 dniach szkolenia dana osoba stwierdzi, że wojsko nie jest jednak dla niej, że to zbyt duże obciążenie lub nie da rady połączyć służby z obowiązkami zawodowymi, może złożyć wypowiedzenie.