Skandaliczne zatrzymanie ks. Michała Olszewskiego szefa Fundacji Profeto, jak i działania Prokuratury Krajowej wokół niego, wywoływały stanowczą reakcję Rzecznika Praw Obywatelskich.
Przypomnijmy: prokuratura przedstawiła ks. Olszewskiemu zarzuty w ramach śledztwa ws. rzekomej afery wokół Funduszu Sprawiedliwości. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa przychylił się 28 marca do wniosku prokuratury i zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla ks. Michała Olszewskiego, który usłyszał zarzuty w związku z prowadzonym ws. Funduszu Sprawiedliwości śledztwem. Jest już zażalenie na to postanowienie, lecz wciąż nie zostało rozpatrzone.
"Zażalenie na aresztowanie ks. Olszewskiego zostanie rozpatrzone 30 kwietnia. Rozprawa, na której sędzia Kluz zdecyduje, czy uwolnić księdza Olszewskiego, odbędzie się 26 dni od momentu, kiedy obrońca księdza złożył zażalenie na areszt, a prawo mówi o tym, że takie zażalenie sąd powinien rozpatrzyć „niezwłocznie”. Sędzią rozpatrującym zażalenie będzie Piotr Kluz, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska, a jako sędzia orzekał w składzie sędziowskim, który skazał na więzienie Zygmunta Miernika. W zespole prowadzącym śledztwo są prokuratorzy zasłużeni dla obecnej władzy, tacy jak np. Piotr Woźniak, który nadzorował sprawę Piotra Staruchowicza, niesłusznie aresztowanego kibica Legii"
- pisała kilka dni temu "Gazeta Polska Codziennie".
Temat ten "Codzienna" podejmowała już kilkakrotnie:
Adwokat zatrzymanego księdza mecenas Krzysztof Wąsowski zarówno w rozmowie z "GPC", jak i na antenie Telewizji Republika podkreślał niejednokrotnie, że nie miał on możliwości pełnego zapoznania się z aktami sprawy. Samo zatrzymanie, przedstawienie zarzutów i przesłuchanie księdza Olszewskiego miało odbyło się bez udziału jego obrońcy.
W odpowiedzi na te działania - interwencję podjął Rzecznik Praw Obywatelskich. W treści komunikatu wydanym przez biuro RPO wskazano, że kwestia kontaktu zatrzymanego z adwokatem oraz – szerzej – zapewnienia prawa do obrony w postępowaniu karnym w jego aspekcie formalnym (kontaktu z obrońcą) pozostaje w stałym zainteresowaniu Rzecznika Praw Obywatelskich, wskazującego wielokrotnie na fundamentalne znaczenie tego prawa w procesie karnym.
"Zastępca RPO Stanisław Trociuk w wystąpieniu do prokuratora krajowego Dariusza Korneluka prosi o odniesienie się do podnoszonych w mediach zarzutów dotyczących naruszenia prawa do obrony, w tym kontaktu z obrońcą"