Rada Ministrów podczas dzisiejszego posiedzenia ma wysłuchać informacji ministra rolnictwa i rozwoju wsi o bieżącej sytuacji w rolnictwie, co wynika z porządku obrad rządu. Jak powszechnie wiadomo - rolnicy w wielu krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce protestują przeciw wprowadzeniu unijnego Zielonego Ładu. Chcą również całkowitego zakazu importu z Ukrainy.
Dziś na niektórych drogach krajowych, trasach szybkiego ruchu i autostradach mogą wystąpić utrudnienia spowodowane rolniczymi protestami.
Od kilku tygodni rolnicy w wielu krajach UE wychodzą na ulice i żądają m.in. całkowitej rezygnacji z unijnego Zielonego Ładu, bo obawiają się konsekwencji jego wprowadzenia. Nie chcą np. regulacji ws. ugorowania 4 proc. gruntów. Domagają się też zakazu importu niektórych towarów z Ukrainy i zaostrzenia kontroli tych wjeżdżających do UE. Do tych postulatów rolnicy z różnych krajów dokładają kolejne, specyficzne dla ich rynku problemy do rozwiązania. Rolnicy np. z Francji walczą o sprawy podatkowe, a w Holandii o krajowy program redukcji hodowli, w Grecji zaś o pomoc po powodzi, w Polsce natomiast o utrzymanie hodowli zwierząt futerkowych.
Rolnikom udało się już wywalczyć zmianę dot. redukcji pestycydów, proponowaną w ramach Zielonego Ładu. Kraje UE miały proporcjonalnie zredukować zużycie pestycydów, bez względu na poziom ich stosowania w rolnictwie. Pod naciskiem protestów rolniczych Komisja Europejska wycofała projekt w tej sprawie z dalszych prac legislacyjnych, co oznacza, że nie będzie takiej regulacji w najbliższym czasie.
Polscy rolnicy o swoich postulatach rozmawiali w ubiegłym tygodniu z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Czesławem Siekierskim. W wielu aspektach szef MRiRW przyznał im rację, ale jednoczenie stwierdził, że "zamknięcie" całego Zielonego Ładu nie będzie możliwe. Minister równocześnie poinformował, że strona polska negocjuje dwustronne porozumienie z Kijowem, by ustalić zasady, które określałyby wielkości kontyngentów poszczególnych towarów, jakie mogą wpłynąć z Ukrainy na polski rynek, by nie naruszyć jego stabilności.
Politycy PiS zażądali jednak od rządu stanowczej rekacji - zamknięcia granicy polsko-ukraińskiej.
"Żądamy, by podobnie jak 15 kwietnia 2023 roku jeszcze dzisiaj rząd Donalda Tuska wydał rozporządzenie wprowadzające pełne embargo na wszystkie produkty rolne i spożywcze z Ukrainy po to, by walczyć o skuteczną ochronę polskich interesów. Dziś widzimy, jak cukier, miód, drób, mrożonki zalewają polski rynek. Nie ma nad tym żadnej kontrol"
Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Pakiet obejmuje inicjatywy w ściśle powiązanych ze sobą obszarach, np. klimatu, środowiska, energii, transportu, przemysłu, rolnictwa oraz zrównoważonego finansowania.