KSIĄŻKA | ZGODA - rząd i służby Tuska w objęciach Putina Zamów zanim Tusk zakaże tej książki!

„Jaką rolę odegrała Polska w odblokowaniu pomocy USA dla Ukrainy?” - obszerna analiza dziennika "Die Welt"

Decyzja amerykańskiego Kongresu o zatwierdzeniu wsparcia dla Ukrainy to wydarzenie na ogromną skalę. Nic więc dziwnego, że media na całym świecie piszą o nim, słusznie poruszając w tym kontekście znaczenie naszego kraju. "Jaką rolę odegrała Polska w odblokowaniu pomocy dla Ukrainy?" - zastanawia się niemiecki dziennik "Die Welt" w obszernej analizie.

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski
Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski
Jakub Szymczuk - CCA-SA 4.0 via Wikipedia Commons

W tytule do artykułu, "Die Welt" zaznaczył, że "polski pokaz siły w USA pokazuje pełną siłę wojskową”. W związku z tym, w tekście poświęcono dużą uwagę na znaczenie Polski oraz jej wpływy wśród najbliższych sojuszników.

„Demonstracja siły w Waszyngtonie pokazała znaczne wpływy Polski, kraju należącego pod względem militarnym do wagi ciężkiej”

– czytamy w publikacji Stefanie Bolzen i Philippa Fritza, która na stronie internetowej dziennika ukazała się wczoraj wieczorem.

Zdaniem publicystów - Polscy dyplomaci mogli odegrać ważną rolę w osiągnięciu porozumienia w USA w sprawie pomocy dla Ukrainy. „W przeciwieństwie do europejskich sojuszników, władze w Warszawie dysponują ważnymi instrumentami” – ocenili Bolzen i Fritz.

Znaczenie spotkania Duda-Trump

Publicyści „Die Welt” przyjęli za punkt wyjścia do swoich rozważań niedawną wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie i jego spotkanie z Donaldem Trumpem. „Mieliśmy cztery wspaniałe lata” – cytuje Dudę niemiecka gazeta i dodaje, że Trump nazwał polskiego prezydenta przyjacielem. Obaj politycy, jak powszechnie wiadomo, rozmawiali o wojskowym wsparciu dla Ukrainy i zwiększeniu wydatków na obronę państw NATO.

„Die Welt” przypomina również, że Duda już w marcu podczas swojej wizyty w Waszyngtonie domagał się publicznie zwiększenia przez wszystkie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego budżetu na obronność z 2 do 3 proc. PKB. Jak piszą autorzy, postawa prezydenta RP z pewnością podoba się Trumpowi, tym bardziej, że Polska wydaje ponad 4 proc. na wojsko.

Krótko po spotkaniu Trumpa z Dudą Republikanie odwołali wielomiesięczną blokadę pomocy dla Ukrainy w wysokości 61 mld dolarów.

"Co było przyczyną zmiany stanowiska?" – zastanawiają się Bolzen i Fritz. Wśród możliwych powodów wymienili spotkanie przewodniczącego amerykańskiej Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona z ukraińskimi chrześcijanami, dynamikę sytuacji wewnętrznej w USA i obawę, że porażka Ukrainy w wojnie z Rosją mogłaby zagrozić amerykańskim interesom.

„Być może przyczyną były jednak zabiegi prezydenta Dudy w celu przekonania Trumpa? Jest przecież jego dawnym przyjacielem”

– czytamy w „Die Welt”.

i dalej: „być może pewną rolę odegrały wszystkie wymienione czynniki”.

„Mało znany jest jednak fakt, że Polska przeprowadziła w minionych tygodniach w Waszyngtonie dyplomatyczną ofensywę, aby doprowadzić do przekazania Ukrainie potrzebnej pomocy wojskowej”

– podkreślili autorzy.

"Bliskie relacje Polski z USA"

„Die Welt” zwraca również uwagę na „tradycyjnie bliskie relacje” Polski z USA. „Stany Zjednoczone są jedynym krajem, który jest wiarygodnym gwarantem bezpieczeństwa” – cytuje eksperta z Polityka Insight Marka Świerczyńskiego niemiecka gazeta.

Zdaniem autorów, Polska dysponuje instrumentami nacisku na USA, jakich nie posiadają inne kraje europejskie. „Die Welt” przypomina, że Polska przy zakupach broni preferuje amerykańskich producentów. Polska dostaje amerykańskie kredyty na korzystnych warunkach, co świadczy o tym, że USA traktują ją jak poważnego partnera.


Oglądaj Telewizję Republika na żywo:

 

 

 

 

 



Źródło: niezalezna.pl, Die Welt, PAP

 

#Niemcy #Polska #USA #prasa #media #pomoc #Ukraina #wojna #Rosja

az