Doradcy prezydenta elekta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego spotkali się w Brukseli z ambasadorami państw UE i poinformowali ich o pierwszych planach przyszłego szefa państwa - poinformował jego sztab.
„Zapewniono nas o całkowitym poparciu. Istnieje zrozumienie, że niezbędne jest wzmocnienie sankcji przeciwko Rosji”
- powiedział po rozmowach Ołeksandr Danyluk, który doradza Zełenskiemu w kwestiach polityki zagranicznej i gospodarki.
Drugim doradcą, który uczestniczył w spotkaniu, był Rusłan Riaboszapka; odpowiada on w ekipie Zełenskiego za sprawy wewnętrzne i działania antykorupcyjne.
Danyluk poinformował dziennikarzy w Brukseli, że rozmowa z unijnymi ambasadorami dotyczyła przede wszystkim działań tzw. formatu normandzkiego. Są to rozmowy na temat uregulowania konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy, prowadzone przez Ukrainę, Niemcy, Francję i Rosję.
„Naszym kluczowym priorytetem będzie odrodzenie i aktywizacja działań formatu normandzkiego”
- powiedział Danyluk. Według doradcy nowy prezydent Ukrainy będzie chciał się także skupić na rozwiązaniu humanitarnych problemów mieszkańców Donbasu.
Ekipa Zełenskiego poinformowała, że Danyluk i Riaboszapka przeprowadzili rozmowy z doradcami dyplomatycznymi szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera oraz mają zaplanowane spotkanie z doradcami politycznymi przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.
Wcześniej w rozmowie z dziennikarzami Danyluk pytany był, czy podczas spotkania z ambasadorami omawiane były kwestie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do odbiorców w Europie Zachodniej.
„Na razie jest za wcześnie, by o tym mówić. Rozumiemy, że istnieje ogromne ryzyko utraty tranzytu. Teraz nie należy o tym rozmawiać, a więcej robić”
- powiedział.
Danyluk poinformował także, iż podczas rozmów w Brukseli omówiono m.in. przygotowania do lipcowego szczytu Ukraina-UE oraz zaplanowanej w tym samym miesiącu konferencji w Toronto, która ma być poświęcona ukraińskim reformom. „Wołodymyr Zełenski najprawdopodobniej weźmie w niej udział” - powiedział doradca prezydenta elekta.
W ubiegły wtorek Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy ogłosiła ostateczne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich z 21 kwietnia. Zełenski, który w nich wygrał, otrzymał ponad 73 procent głosów. Za oficjalnego zwycięzcę wyborów Zełenski zostanie uznany w świetle prawa po opublikowaniu wyników wyborów w prasie rządowej i parlamentarnej, która ma na to czas do końca dnia 4 maja.
Kolejnym krokiem będzie ustalenie daty inauguracji prezydentury Zełenskiego w parlamencie. W związku z tym, że zaprzysiężenie powinno nastąpić w ciągu 30 dni od publikacji oficjalnych wyników wyborów, Zełenski powinien złożyć przysięgę prezydencką do 3 czerwca.