Jeżeli komuś się wydaje, że w czasie walki z pandemią koronawirusa środowiska lewicowe zawiesiły swoje typowe akcje, jest w błędzie. Okazuje się, że do Bundestagu wpłynęła mała interpelacja frakcji postkomunistycznej Die Linke, w której posłowie wyrażają swoje zaniepokojenie sytuacją środowisk LGBT w Polsce i pytają rząd federalny…co zrobił w tej sprawie.
Dwustronicowy dokument wpłynął do Bundestagu 24 kwietnia. Jego autorzy to członkowie frakcji Die Linke w Bundestagu.
W interpelacji niemieccy deputowani wyrażają swoje zaniepokojenie „ strefami wolnymi od LGBT w Polsce”, powołując się m.in. na informacje i apel zamieszczone na portalu „Lesben und Schwulen Verband” (Związku Lesbijek i Homoseksualistów).
W naszym apelu (list wystosowany przez Związek do 300 miast i gmin w Niemczech) poprosiliśmy burmistrzów o to, by w rozmowach ze swoimi polskimi odpowiednikami, burmistrzami miast partnerskich, otwarcie podejmowali temat wrogich środowisku LGBT rezolucji i postanowień, a także by je krytykowali oraz by przemyśleli sposoby współpracy. Powinni wyraźnie zaakcentować, że ochrona i prawa podstawowe osób LGBT stanowią podstawę partnerskiej współpracy. Miasta partnerskie w Niemczech mogłyby wyjść naprzeciw polskim organizacjom LGBT i ich inicjatywom w regionach partnerskich, wejść z nimi w dialog i wspierać. Szczególnie w czasach, w których na inicjatywy obywatelskie w Polsce jest wywierana presja, potrzebne jest wsparcie międzynarodowych partnerów i partnerek
- czytamy.
W małej interpelacji Die Linke zadaje rządowi federalnemu następujące pytania:
1. Pytamy rząd federalny: Jaką wiedzę ma na temat rozwoju sytuacji życiowej lesbijek, homoseksualistów, biseksualistów, transseksualistów, osób interpłciowych i queer w Polsce od roku 2015 i to ze szczególnym uwzględnieniem państwowej i społecznej dyskryminacji a także przemocy i nienawiści względem osób LGBT?
2. Jakie starania z własnej inicjatywy podjął rząd federalny w obliczu doniesień medialnych krążących od lata 2009 roku (frakcja powołuje się na tzw. „strefy wolne od LGBT”) by wyrobić sobie opinię o stanie dyskryminacji i jego rozwoju oraz zagrożeń wynikających dla LGBT w Polsce?
3. Jakie konkretne starania z rządem polskim (np. rozmowy zakulisowe lub oficjalne stanowiska) podjął od 2015 roku rząd federalny w celu poprawy (…) prawno-ludzkiej sytuacji osób LGBT w Polsce?
4. Jakie działania niemieckiego rządu są lub będą w związku z powyższym planowane, zwłaszcza na poziomie Unii Europejskiej?
5. Jakie środki są według wiedzy i szacunków rządu federalnego zdatne do tego, by zobowiązać Polskę jako państwo członkowski UE, ale i inne państwa Wspólnoty, do tego, by w ramach swojej przynależności do UE, przestrzegała wartości unijnych odnoszących się do praw człowieka, ewentualnie je wdrażała i szanowała?
6. Na ile rząd federalny w swojej bilateralnej współpracy z Polską uwzględnia kwestie dotyczące podstawowych praw człowieka, również takie, które są uwarunkowane reformą wymiaru sprawiedliwości. Czy od 2015 roku podjęto się nowej oceny [sytuacji], jakie konsekwencje wyciągnięto?
7. Jakie kontakty ze strony rządu federalnego są utrzymywane z decydentami z „Ordo Iuris” w Polsce, np. w ramach bilateralnych kontaktów z polskim rządem lub członkami parlamentu?
Die Linke kilka dni wcześniej zwracała ponadto uwagę rządu federalnego na to, że powinien bardziej wspierać finansowo w czasie kryzysu koronawirusa "ludzi queer, którzy mieszkają Niemczech, ale mają obywatelstwo takich państw, jak Polska, Węgry, Litwa, Bułgaria i Rumunia, gdzie panuje sytuacja wyjątkowo homo- i transfobiczna”.