Z powodu narastających obaw przed brakiem porozumienia o Brexicie detaliści i producenci żywności robią masowo zapasy, co powoduje, że w Wielkiej Brytanii brakuje powierzchni do jej magazynowania - pisze dziennik "Guardian" w wersji internetowej.
Magazyny są zarezerwowane na najbliższe sześć miesięcy; musimy odsyłać klientów - przekazał gazecie jeden z przedstawicieli branży.
Jak informuje "Guardian", rezerwacje w magazynach dotyczą nie tylko mrożonek. Dokonują ich również producenci żywności, np. sprzedający chipsy potrzebują ziemniaków, które zazwyczaj przechowywane są w chłodniach.
"Arytmetyka wskazuje, że niemożliwe jest, by premier przeforsowała swoje porozumienie (dotyczące Brexitu), więc detaliści oraz producenci żywności kontynuują awaryjne plany" - mówi szef Food and Drink Federation Ian Writgh.
W środę brytyjska premier Theresa May uzyskała kolektywne poparcie swojego rządu dla wersji roboczej umowy wyjścia z Unii Europejskiej, ale następnego dnia dwóch ministrów - w tym ten odpowiedzialny za przebieg negocjacji ze Wspólnotą Dominic Raab - złożyło rezygnację ze swoich stanowisk w proteście wobec treści dokumentu.
Jednocześnie grupa eurosceptycznych posłów Partii Konserwatywnej zapowiedziała złożenie wniosku o wotum nieufności dla May jako szefowej ugrupowania. Według stanu na dziś rano udało im się zgromadzić podpisy około 40 deputowanych, a do uruchomienia procedury potrzeba 48 nazwisk.
Przeciągające się negocjacje między obiema stronami w sprawie warunków wyjścia ze Wspólnoty sprawiają, że coraz więcej podmiotów przygotowuje się na scenariusz, w którym nie dojdzie do porozumienia między Londynem a Brukselą, co mogłoby wywołać poważne konsekwencje dla łańcucha dostaw, a w konsekwencji nawet stabilności brytyjskiej i europejskiej gospodarki.
Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.