Brytyjski kontyngent wojskowy, sformowany z czterystu żołnierzy i oficerów wywodzących się z elitarnego Korpusu Inżynierów Królewskich przybył do dotkniętego klęską głodu Sudanu Płd., aby wspomóc misję ONZ w tym państwie – podała misja ONZ (UNMISS).
Korpus Królewskich Wojsk Inżynieryjnych specjalizuje się w inżynierii wojskowej oraz zapewnia wsparcie techniczne dla brytyjskich sił zbrojnych.
W Sudanie Południowym, który od kilku miesięcy przeżywa klęskę głodu, Inżynierowie Królewscy będą wypełniać zadania wynikające z działalności punktów pomocy ONZ rozsianych po całym kraju, takie jak: poprawa warunków mieszkalnych ludności, budowa i naprawa dróg, budowa systemu nawadniania oraz zapewnienie bezpieczeństwa.
"Jednostka zajmie się w szczególności budową nabrzeża i przystani na Nilu, który przecina kraj z południa na północ oraz lądowiska dla helikopterów" – podała w swym komunikacie misja ONZ w Sudanie Południowym.
Sudan Południowy, który jest jednym z najmłodszych państw świata, przeżywa klęskę głodu. W minioną sobotę rząd ogłosił, że ze względu na głód panujący w kraju znosi cła i podatki od importowanej żywności. Władze pragną w ten sposób wymusić obniżenie cen żywności, które bardzo poszły w górę.
Z danych ONZ wynika, że niemal połowa mieszkańców 12-milionowego Sudanu Południowego jest trwale niedożywiona. W niektórych częściach kraju ogłoszono stan nadzwyczajny w związku z klęską głodu.
Wojna w Sudanie Południowym, który oddzielił się od Sudanu w 2011 r., rozpoczęła się dwa lata później – w grudniu 2013 roku, kiedy to prezydent Salva Kiir z plemienia Dinka oskarżył ówczesnego wiceprezydenta Riekę Machara z plemienia Nuer o przygotowywanie zamachu stanu przeciwko niemu.
Konflikt pogłębił istniejące w państwie podziały etniczne. Ocenia się, że ok. 3 mln. osób zostało zmuszonych do opuszczenia swych domostw. Mimo iż rząd i zbrojna opozycja na czele z Macharem podpisali w sierpniu 2015 roku układ pokojowy, napięcie w kraju utrzymuje się, a wielu obserwatorów ostrzega, że w Sudanie Południowym może dojść do ludobójstwa.
W kwietniu z Sudanu Południowego został wycofany 350-osobowy kontyngent japoński, który w ramach swych zadań przez 5 lat zajmował się poprawą infrastruktury w Sudanie Południowym – przypomina agencja Reutera.
Źródło: Centrum Prasowe PAP
#wojsko #wojna #Sudan Płd. #Wielka Brytania
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
iggys